Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu industrijske strategije Republike Hrvatske 2014.-2020.

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 44. sjednici održanoj 26. rujna 2014.  razmotrio je Prijedlog industrijske strategije Republike Hrvatske 2014.-2020. koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. rujna 2014. godine.

Odbor je na temelju svoje nadležnosti iz članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu zakona raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
 
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja pojasnio je da ova industrijska strategija predstavlja državnu politiku koja je usmjerena ka unapređenju poslovnog okruženja kroz analizu stanja hrvatske industrije. Svrha izrade ove strategije je jačanje konkurentnosti, utvrđivanje perspektive rasta, određivanje strateških ciljeva, alokacija resursa potrebnih za ostvarenje tih ciljeva te provedbeni model za njihovo ostvarenje. Ovaj dokument podijeljen je u 8 dijelova i to uvod, prerađivačka industrija, građevinarstvo, informacije i komunikacije, model vrednovanja i utvrđivanje ključnih djelatnosti i poddjelatnosti, strateški ciljevi hrvatske industrije, prioritetna područja i mjere za realizaciju tih ciljeva i provedba strategije. Industrijska strategija Republike Hrvatske zajedno sa strategijama u području odgoja, obrazovanja, znanosti i tehnologije, turizma te istraživačke i inovacijske infrastrukture čini sastavni dio strategije pametne specijalizacije koja zajedno sa energetskom strategijom, strategijom razvoja poduzetništva, ljudskih potencijala te gospodarenja mineralnim sirovinama i poticanje investicija čini osnovu za izradu gospodarske razvojne strategije. 
U raspravi koja je uslijedila postavljeno je pitanje da li Republika Hrvatska bilježi pad industrijske proizvodnje u odnosu na 90-tih godine a prema udjelu u BDP-u. Predstavnik predlagatelja pojasnio je da industrijska proizvodnja u 2013. godini čini 16% BDP-a a da bi do 2020. trebala biti na 20% BDP-a, dok je 90-tih godina bila na 22% BDP-a. Istaknuto je da je distribucija sredstava politička odluka pri čemu je nakon donošenja takove odluke ključno pitanje profitabilnosti uloženih sredstava. Postavljeno je i pitanje da li su sredstva uložena u najprofitabilniji sektor dobro uložena sredstva. Vezano za rast industrijske proizvodnje u zadnjih godinu dana izneseno je stajalište da njezin rast u uvjetima recesije uvjetuje povećanje izvoza. Svi sudionici u raspravi složili su se u ocjeni da je ova strategija analitički dobro napravljena te da predstavlja stratešku analizu dosadašnjeg kretanja industrije u Republici Hrvatskoj. Ipak, iznesene su i primjedbe da je ovaj dokument tek podloga za donošenje strategije u kojoj se treba odrediti u kom smjeru se Republika Hrvatska treba pozicionirati na europskom tržištu. Primjedba je iznesena i zbog toga što se većina ove strategije odnosi na proteklo razdoblje te da konstatira dio podataka koji je opće poznat kao npr. koje su profitabilne grane industrije dok se u isto vrijeme ne bavi reformom uprave, problemom dostupnosti kapitala kao i tržišta rada. U raspravi je također ukazano na važnost sagledavanja strukture nezaposlenih kao i  važnost prehrambene i drvne industrije.
 
Predstavnik predlagatelja je naglasio da će rast industrijske proizvodnje, izvoza, produktivnosti i zapošljavanja biti egzaktni pokazatelji uspješnosti implementacije ove strategije. Također je istaknuo da je strategiju podržalo dvije tisuće gospodarstvenika kao i da će operativni projekti uvažiti sve specifičnosti koje će se ukazati prilikom njene implementacije. Istaknuto je da su najvažnija pitanja stranih investitora upućenih resornom ministarstvu vezana za osiguranje stabilnih uvjeta poslovanja, kvalificiranu radnu snagu i suzbijanje gospodarskog kriminala.            

Nakon provedene rasprave Odbor je sa 7 glasova „za“ i 2 glasa „protiv“ i 1 „suzdržan“ odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje sljedećeg

ZAKLJUČKA

Prihvaća se  industrijska strategija Republike Hrvatske 2014.-2020.

PREDSJEDNIK ODBORA
Ivo Jelušić