Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 47. sjednici, održanoj 9. svibnja 2018. godine, Prijedlog zakona o dopuni Zakona o osobnom identifikacijskom broju, koji su predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijeli Klub zastupnika GLAS-a i HSU-a i Klub zastupnika Mosta nezavisnih lista, aktom od 6. ožujka 2018. godine.
Odbor je o predmetnom Prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao i mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, KLASA: 022-03/16-12/20, URBROJ: 50301-25/05-18-6, od 29. ožujka 2018. godine, u kojem Vlada Republike Hrvatske predlaže Hrvatskome saboru da ne prihvati predmetni Prijedlog zakona.
Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da postojeća zakonska regulativa ne osigurava jednak pravni tretman i jednaku pravnu zaštitu svoj posvojenoj djeci. Djeci posvojenoj po Obiteljskom zakonu iz 2015. je osigurana pravna zaštita, dok je djeci posvojenoj po Obiteljskom zakonu iz 2003. te za vrijeme suspenzije Obiteljskog zakona iz 2014. takva zaštita uskraćena. Naime, djeci posvojenoj po Obiteljskom zakonu iz 2015. daje se mogućnost dodjele novog OIB-a temeljem zahtjeva prema rješenju o zasnivanju posvojenja. Kako je rečeno, u Republici Hrvatskoj je oko 1000 djece posvojene prema ranijim zakonima koji se susreću s ovim problemom.
Istaknula je da postojeća zakonska regulativa diskriminira posvojenike koji zbog nemogućnosti sveobuhvatnog i kvalitetnog ažuriranja podataka u svim javnim i državnim institucijama ne mogu ostvariti temeljna prava na zdravstvenu zaštitu, da ugrožava privatnost posvojenika zbog nepostojanja jedinstvene baze podataka svih javnih i državnih institucija, da narušava dostojanstvo posvojenika i njihovih roditelja jer su prisiljeni kontinuirano iznositi svoje intimne priče. Stoga se predmetnim Prijedlogom zakona predlaže da se u slučaju posvojenja djeteta na zahtjev posvojitelja dodijeli novi OIB te da se prethodno dodijeljeni poništava, a da se odredbe primjenjuju na sva rješenja o posvojenju izdana od dana stupanja na snagu Zakona o OIB-u. Predstavnica predlagatelja očitovala se i o mišljenju Vlade Republike Hrvatske.
Predstavnik Vlade Republike Hrvatske (Ministarstvo financija) istaknuo je da je Obiteljskim zakonom od 2015. godine uvedena mogućnost promjene OIB-a posvojenog djeteta, temeljem rješenja o zasnivanju posvojenja. Naglasio je da Vlada podržava stajalište da je potrebno riješiti probleme djece posvojene prema ranijim zakonima, no napomenuo je da se pitanje dodjele novog OIB-a posvojenoj djeci i drugih problema s kojima se susreću, na način kako je to predložio predlagatelj, ne bi riješilo promjenom Zakona o OIB-u, što je mišljenje i pravobraniteljice za djecu, već je potrebno promijeniti Obiteljski zakon. Predstavnica Vlade (Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku) također je naglasila da je ovo pitanje potrebno riješiti Obiteljskim zakonom, što Vlada namjerava učiniti.
U raspravi na Odboru je istaknuto da je Zakonom o OIB-u riješeno pitanje što se OIB-om regulira te da on sam po sebi isključuje „les specialis upadice“, jer je njime predviđeno da se sva pitanja rješavaju specijalnim zakonima.
Napomenuto je da je to najveći reformski zakon što se tiče državne uprave u Republici Hrvatskoj te je izraženo mišljenje da ako se krene s ovakvim upletanjima u taj zakon, on će postati neuporabljiv. Posebno je naglašeno da ovakva parcijalna rješenja ne bi trebala zadirati u područje promjene Zakona o OIB-u te da je o ovom pitanju trebalo voditi računa prilikom donošenja Obiteljskog zakona 2015. godine, na način da se to za djecu posvojenu prema ranijim zakonima riješi prijelaznim i završnim odredbama. Nastavno na to, ukoliko uskoro ne bude predložen novi Obiteljski zakon, postoji mogućnost da se ovo pitanje riješi prijedlogom izmjena važećeg zakona. Također je izraženo mišljenje da se mora voditi računa o tome da se ne naruši postojeći sustav, a predstavnica predlagatelja najavila je, ukoliko Vlada ubrzo ne riješi spomenuti problem, inicijativu za izmjenu Obiteljskog zakona.
Nakon provedene rasprave, Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora je većinom glasova (6 glasova „ZA“ i 2 „PROTIV“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o dopuni Zakona o osobnom identifikacijskom broju.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.