Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, s Konačnom prijedlogu zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 413

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 43. sjednici održanoj 26. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 20. lipnja 2013. godine.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je, na temelju članka 65. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o predmetnom Zakonu u svojstvu matičnog radnog tijela.

U uvodnom izlaganju predstavnica Vlade Republike Hrvatske istaknula je, osim ostalog, da je od stupanja na snagu Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (Narodne novine, broj 108/2012) pa do danas Financijska agencija zaprimila ukupno 4.091 prijedlog za pokretanje postupka predstečajne nagodbe. Nedostaci i dvosmislena tumačenja koji su se pokazali u provođenju postupaka predstečajnih nagodbi nametnuli su potrebu hitne izmjene i dopune važećeg Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi. Tako je analizom zaprimljenih prijedloga za pokretanje postupka predstečajne nagodbe uočeno da u većem dijelu dokumentacije (preko 75%) nedostaju ključni dokumenti (posebno revizorska mišljenja). Budući se uglavnom radi o kategoriji velikih poduzetnika kojima je potrebno duže vrijeme za izradu revizorskog mišljenja propisana je mogućnost u određenim slučajevima, zastajanja s postupcima ovrhe uz istovremeno osiguranje pozicije vjerovnika imenovanjem povjerenika predstečajne nagodbe. U odnosu na prijavljene sporne tražbine, parnični, ovršni i upravni postupci prekidaju se na prijedlog dužnika nakon objave rješenja o otvaranju postupka predstečajne nagodbe. Predloženim zakonom usklađuju se i odredbe ovoga Zakona s odredbama Direktive 2011/7/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. veljače 2011. o suzbijanju zakašnjenja s plaćanjem u poslovnim transakcijama.

U raspravi na Odboru iznijeta su sljedeća stajališta:
Izraženo je zadovoljstvo činjenicom da se prvi puta pokušava na kvalitetniji način riješiti pitanje zateznih kamata. Istovremeno je ukazano na potrebu bolje suradnje između Ministarstva financija i Ministarstva pravosuđa jer niz stečajnih nagodbi čeka sudske odluke.
Iznijeto je mišljenje da je već u Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (Narodne novine broj 108/2012.) trebalo ugraditi odredbe koje se usklađuju s odredbama Direktive 2011/7/ EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. veljače 2011., a ne tek izmjenama i dopunama ovoga Zakona.

Upozoreno je na činjenicu da je od ukupno zaprimljenih 459 zahtjeva dužnika čije obveze prelaze 10 milijuna kuna, riješeno 178 predmeta od čega je 43 predmeta pozitivno riješeno, što znači samo 10%, dok je 87 predmeta odbačeno i pokrenut će se stečajni postupak. Postavljeno je pitanje da li postoji mogućnost da se odbačenim predmetima da nova šansa za obnavljanje postupka. Predstavnica Vlade Republike Hrvatske istaknula je da se za odbačene predmete (zbog nepoštivanja roka za dopunu dokumentacije) neće obnavljati postupci već će se provesti stečajni postupak.

O Zakonu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi koji je bio u raspravi u Hrvatskom saboru prošle godine, a donijet je 1. listopada 2012., provedena je dugotrajna javna rasprava u kojoj se upozoravalo da taj Zakon sadrži odredbe koje će biti teško provedive u praksi. Da su određene primjedbe i prijedlozi prihvaćeni možda ne bi trebalo donositi predložene izmjene i dopune ovoga Zakona.

Predloženi Zakon treba podržati iz razloga što se njegovim odredbama omogućuje dužniku koji je postao nelikvidan i/ili insolventan financijsko restrukturiranje na temelju kojeg će postati likvidan i solventan. Osim toga vjerovnicima se omogućuju povoljniji uvjeti namirenja njihovih tražbina od uvjeta koje bi vjerovnik ostvario da je protiv dužnika pokrenut stečajni postupak. Ovim Zakonom daje se šansa posebno privatnom sektoru (privatna poduzeća i obrtnici) da se restrukturira i stvori pretpostavke za opstanak i novi početak.

Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O FINANCIJSKOM POSLOVANJU I PREDSTEČAJNOJ NAGODBI

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.Srđan Gjurković, dipl.oec., predsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
mr.Srđan Gjurković,dipl.oec.