Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 87. sjednici održanoj 5. veljače 2015. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 22. siječnja 2015. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o predmetnom Zakonu u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnici Vlade Republike Hrvatske istaknuli su, osim ostalog, da se ovim zakonskim prijedlogom usklađuju odredbe Pomorskog zakonika s primjedbama Europske komisije iznesenim u postupku odobravanja poreza po tonaži broda kao dozvoljene potpore u skladu sa Priopćenjem Komisije C(2004) 43-Smjernice Zajednice o državnim potporama u pomorskom prometu (52004XC0117(01), SL C 013, 17.1.2004.). Mijenjaju se odredbe važećeg Zakonika kojima je uređeno obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje za članove posade broda u međunarodnoj plovidbi na način da se stvaraju pretpostavke za izravnu primjenu Uredbe (EZ) br.883/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti. Jasnije se utvrđuju prava i obveze u pogledu uređenja i održavanja plovnosti plovnih putova s obzirom na područja mora na kojima se ti putovi nalaze. Konsolidiraju se i preciznije uređuju odredbe koje se odnose na naknade na način da se: propisuje tko plaća naknadu, čiji je naknada prihod, koje javne usluge se pružaju temeljem prikupljenih sredstava od naknade i tko je izuzet od obveze plaćanja naknade.
U raspravi na Odboru iznijeta su sljedeća stajališta:
Postavljeno je pitanje na koji način je utvrđena obveza trgovačkog društva Plovoput d.o.o. uplate sredstava u državni proračun, da li u postotku vlastitih prihoda ili je utvrđeno kao obveza od postotka ostvarene dobiti u toku jedne godine. Je li to regulirano pravilnikom, uredbom ili nekim drugim aktom? Predstavnik Vlade Republike Hrvatske istaknuo je da je Pomorskim zakonikom utvrđeno koji dio naknade su prihodi, u ovom slučaju naknade za sigurnost plovidbe koju plaćaju brodovi (prihodi oko 60 milijuna kuna) čine 85% prihoda trgovačkog društva Plovoput d.o.o. koje ono samo naplaćuje i ta odredba Pomorskog zakonika nije mijenjana. U dosadašnjem sustavu, prije predloženih izmjena i dopuna Pomorskog zakonika naplatu naknada za uporabu objekata sigurnosti plovidbe za strane jahte i brodice za Plovoput d.o.o. su radile Lučke kapetanije i njihove ispostave. Nakon što se donesu izmjene i dopune Pomorskog zakonika u posebno u djelu kojim se preciznije uređuju odredbe koje se odnose na naknade i to na način da se točno propisuje tko plaća naknadu, čiji je naknada prihod i dr., ubrzat će se i pojednostaviti kompletna procedura koja je ranije bila komplicirana.
Pohvaljene su predložene izmjene i dopune Pomorskog zakonika jer predstavljaju novi primjer uvođenja reda u tu oblast, koja će s jedne strane rezultirati time da će biti manji nameti građanima vlasnicima brodica i drugih plovila, ali i gospodarskim subjektima jer će opterećenost njihovog poslovanja biti niža, a s druge strane državni proračun neće trpjeti jer će navedenom racionalizacijom biti osigurana ista razina prihoda u državnom proračunu.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA POMORSKOG ZAKONIKA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.Srđan Gjurković, dipl.oec., predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
mr.Srđan Gjurković,dipl.oec.