Mandatno-imunitetno povjerenstvo

Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za odobrenje pokretanja kaznenog postupka protiv dr. sc. ZLATKA KRAMARIĆA, zastupnika u Hrvatskom saboru

Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskoga sabora razmotrilo je na 33. sjednici  održanoj 16. svibnja 2007. godine obavijest Općinskog suda u Osijeku, kojim je izvješten predsjednik Hrvatskoga sabora da je pri Općinskim sudom u Osijeku podignuta privatna tužba, u kojima se kao stranka nalazi zastupnik dr. sc. Zlatko Kramarić, zbog kaznenog djela protiv časti i ugleda počinjenog klevetom  iz članka 200. stavak 2. Kaznenog zakona Republike Hrvatske.
Kako je gospodin  dr.sc. Zlatko Kramarić zastupnik u Hrvatskom saboru te na temelju članka 75. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskoga sabora ima imunitet do prestanka njegovog zastupničkog mandata, Odluku kojom se odobrava pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika može donijeti samo Hrvatski sabor.   
Shodno rečenom, a sukladno članku 23. st. 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Općinski sud u Osijeku obavijestio je Hrvatski sabor o potrebi davanja odobrenja za pokretanje kaznenog postupka po privatnoj tužbi protiv zastupnika dr.sc. Zlatka Kramarića.

Mandatno-imunitetno povjerenstvo nakon provedene rasprave jednoglasno predlaže Hrvatskom saboru donošenje

O D L U K E

Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, uskraćuje se  odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika dr. sc. ZLATKA KRAMARIĆA u predmetu br. K-1020/06-2  po privatnoj tužbi tužitelja Darka Markovića  iz Osijeka, zbog kaznenog djela protiv časti i ugleda počinjenog klevetom iz članka 200. st. 2. Kaznenog zakona Republike Hrvatske.


O b r a z l o ž e n j e

Povjerenstvo je zauzelo načelno stajalište da se kod zahtjeva za pokretanje kaznenih postupaka za kaznena djela klevete i uvrede zastupnicima ne oduzima zastupnički imunitet, te  sukladno tome da se ne odobri pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika dr.sc. Zlatka Kramarića zbog kaznenih djela klevete i uvrede, jer se postupak može pokrenuti i nakon isteka zastupničkog mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo onemogućiti zastupnika u obnašanju redovne zastupničke dužnosti te utjecati na rad Hrvatskoga sabora.   


Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo je odredilo Damira Sesvečana, predsjednika Povjerenstva.

        PREDSJEDNIK
        
        Damir Sesvečan