Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvjeće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 32

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 4. sjednici održanoj 9. veljače 2017. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z. br. 32, koji je Hrvatskom saboru dostavio Klub zastupnika Socijaldemokratske partije Hrvatske, aktom od 12. studenoga 2016. godine.

Vlada Republike Hrvatske dostavila je Mišljenje aktom od 19. siječnja 2017. godine.

Odbor je navedeni prijedlog raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbi članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja obrazložila je razloge predlaganja ove zakonske izmjene, navodeći kako se djelatnost dadilja obavljala u tzv. sivoj zoni sve dok nije donesen Zakon o dadiljama. Zakonom o dadiljama propisuje se da se djelatnost dadilja obavlja isključivo u okviru obrta, odnosno kao samostalno i trajno obavljanje dopuštenih gospodarskih djelatnosti od strane fizičkih osoba, sa svrhom postizanja dohotka ili dobiti koja se ostvaruje proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu. No, kako se radi o obrtu, one dadilje koje godišnje ostvaruju isporuku dobara i usluga veću od 300.000 kuna (do 31.12.2016. prag je iznosio 230.000 kuna) podliježu plaćanju poreza na dodanu vrijednost. Problem nastaje u nemogućnosti povrata poreza na dodanu vrijednost, jer dadilje ne proizvode materijalne vrijednosti temeljem kojih bi mogle tražiti povrat. Stoga se predlaže izmjena članka 39. stavka 1. točke h) Zakona o porezu na dodanu vrijednost tako da se točku h) dopuni riječima "te djelatnost dadilje koja se obavlja sukladno posebnom propisu".

Predstavnica predlagatelja naglasila je vrlo važnu ulogu dadilja, osobito u jedinicama lokalne samouprave koje nemaju mogućnost i sredstava organizirati dječje vrtiće i koje su prepoznale važnost dadilja, pa imamo primjera u kojima ih i sufinanciraju. Osim dobrobiti koje koriste djeci i roditeljima (mogućnost organiziranja smjenskog čuvanja, čuvanje u manjim grupama i slično), veliku važnost ima i samozapošljavanje osnivanjem obrta dadilje.

Predstavnik Vlade Republike Hrvatske načelno je podržao intenciju predlagatelja, no naveo je kako je nije moguće postići izmjenom članka 39. stavka 1. točke h), ponajprije jer je ta točka u potpunosti usklađena s člankom 132. stavkom 1. točkom h) Direktive Vijeća 2006/112/EZ, koja ne dopušta da djelatnost obrta, jer mu je svrha postizanje dohotka ili dobiti, bude oslobođena plaćanja poreza na dodanu vrijednost. Također je istaknuo kako je podignut prag za upis u registar obveznika s 230.000 kuna na 300.000 kuna godišnje, čime će najveći dio dadilja biti oslobođen plaćanja ovoga poreza.

U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora uvažili su i intenciju predlagatelja da se djelatnost dadilja izuzme od plaćanja poreza na dodanu vrijednost, ali i prihvatili razloge Vlade Republike Hrvatske za odbijanje ovoga Prijedloga zakona.

U tom smislu u raspravi je upozoreno na potrebu izmjene Zakona o dadiljama, kojim se propisuje da se djelatnost dadilja obavlja u okviru obrta. S obzirom na kompleksnost takve intervencije u Zakon o dadiljama, članovi Odbora predložili su da se zaduži Vlada Republike Hrvatske za analizu ovoga prijedloga i pripremu izmjena važećeg zakona tako da se sve pružatelje usluga dadilje oslobodi plaćanja poreza na dodanu vrijednost.

Nakon provedene rasprave, članovi Odbora većinom glasova (osam glasova za, te dva suzdržana glasa) predlažu Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg

ZAKLJUČKA I.

Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, predlagatelja Kluba zastupnika Socijaldemokratske partije Hrvatske, zbog razloga navedenih u Mišljenju Vlade Republike Hrvatske, dostavljenom aktom od 19. siječnja 2017. godine
Također, članovi Odbora jednoglasno (s 10 glasova ZA) predlažu Hrvatskome saboru donošenje i sljedećeg

ZAKLJUČKA II.

Zadužuje se Vlada Republike Hrvatske da razmotri prijedloge iznesene na 4. sjednici Odbora za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora, te na temelju istih pripremi izmjene i dopune Zakona o dadiljama, kojim će djelatnost dadilja biti organizirana tako da svi pružatelji ovih usluga budu oslobođeni plaćanja poreza na dodanu vrijednost.


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora određena je Nada Turina-Đurić, predsjednica Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA

Nada Turina-Đurić