
Kastoria, Grčka - Zamjenica člana Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a Sandra Krpan sudjelovala je na Trećem međuparlamentarnom forumu izaslanstava jugoistočne Europe pri Parlamentarnoj skupštini OESS-a od 27. do 30. ožujka 2025.
Više od dvadeset parlamentaraca okupilo se u grčkom gradu Kastoriji, u regiji Zapadna Makedonija, na događaju koji je organizirao potpredsjednik i posebni predstavnik Parlamentarne skupštine OESS-a za jugoistočnu Europu Kyriakos Hadjiyianni iz Cipra. Domaćini su bili Angelos Syrigos i Maria Antoniou, predstavnici grčkog Izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini OESS-a, uz potporu Helenskog parlamenta. Ovaj međuparlamentarni forum poslužio je kao platforma za zakonodavce iz jugoistočne Europe, i šire, za uključivanje u važne rasprave, posebice one usmjerene na jačanje suradnje u energetskoj politici.
Forum je otvoren govorima članice grčkog izaslanstva u Parlamentarnoj skupštini OESS-a Marie Antoniou, zamjenika ministra unutarnjih poslova Makedonije i Trakije Konstantinosa Gioulekasa, predsjednice PS OESS-a Pie Kauma (Finska), glavnog tajnika PS OESS-a Roberta Montelle, potpredsjednika i posebnog predstavnika Kyriakosa Hadjiyiannija te voditelja grčkog Izaslanstva u PS OESS-a Angelosa Syrigosa. Svoj doprinos forumu dali su i ključni grčki dužnosnici iz energetskog sektora, a na forumu su sudjelovala i izaslanstva Parlamentarne skupštine OESS-a iz Bosne i Hercegovine, Cipra, Crne Gore, Grčke, Hrvatske, Italije, Luksemburga, Rumunjske i Sjeverne Makedonije.
Grčki predstavnici naglasili su hitnost postizanja energetske sigurnosti jer energetska kriza, posebno nakon ruske invazije na Ukrajinu, može potaknuti bližu suradnju između naroda i država, posebno u Europi. Mišljenja su da održavanje ovog foruma o energetskoj politici ima poseban značaj za jugoistočnu Europu, s obzirom na promjenjivost cijena energenata, te prioritet prijelaza na zelenu energiju, posebice u regiji Zapadne Makedonije koja ostaje vitalno energetsko središte Grčke.
Istaknuli su izazove energetske sigurnosti u Europi, poput geopolitičkih napetosti, ranjivosti opskrbnog lanca i tekuće energetske tranzicije. Rečeno je da je Zapadna Makedonija u središtu politike Zelenog dogovora Grčke i Europske unije, te da ta regija igra ključnu ulogu u međusobnom povezivanju Grčke s balkanskim energetskim mrežama, te da će veliki projekti, uključujući skladišta energije, proizvodnju vodika i nadogradnju mreže, pridonijeti integraciji obnovljivih izvora energije.
Sudionici su tijekom rasprave istaknuli da se kroz interakciju i razmjenu iskustava i najboljih praksi, mogu razviti strategije koje unaprjeđuju održivost, društvenu koheziju i prosperitet diljem Europe, a osnaživanje politika za čistu i poštenu energetsku tranziciju pridonijet će postizanju ciljeva Pariškog sporazuma i Europskog zelenog dogovora. Naglasili su važnost političke, gospodarske i sigurnosne stabilnosti za prosperitet regije, ističući zajednički cilj članstva država Zapadnog Balkana u Europskoj uniji.
Istaknuto je da je potražnja za energijom eksponencijalno porasla u proteklih pedeset godina, kao i da unatoč povećanju proizvodnje, nisu svi oblici proizvodnje energije ekološki održivi.
Sudionici su složni da se parlamenti moraju snažnije zalagati za pristupačne cijene energije svojim građanima, da je pristup jeftinoj energiji temeljno pravo, a smanjenje cijena električne energije ključni cilj za nacionalna energetska regulatorna tijela te da je ovo još jedno područje u kojem je regionalna suradnja ključna.
U okviru programa održana je prezentacija o aktivnostima koje je grčka vlada poduzela kako bi postigla svoje ciljeve energetske tranzicije do 2030., kao i o izazovima i prilikama, posebno za regiju Zapadne Makedonije. Sudionici su također posjetili Jedinicu V elektrane Ptolemaida, gdje su imali priliku vidjeti prijelaz rada s ugljena na moderne tehnologije obnovljive energije.
Nakon prethodnih sastanaka u Albaniji i Crnoj Gori, ova konferencija označila je nastavak intenzivnih parlamentarnih aktivnosti u okviru Parlamentarne skupštine OESS-a. Skupština ostaje predana podupiranju rada Foruma Jugoistočne Europe i sličnih inicijativa usmjerenih na unaprjeđenje regionalnih, subregionalnih i tematskih politika.
Forum je zaključen zajedničkom deklaracijom kojom se ponovno potvrđuje njihova predanost poboljšanju suradnje.