Zagreb - Potpredsjednik Hrvatskoga sabora i izaslanik predsjednika Sabora Josip Leko primio je u službeni posjet zamjenika predsjednika Vlade Savezne države Hessen i ministra za pravosuđe, integracije i Europu Jörg-Uwea Hahna.
Potpredsjednik Leko izrazio je zadovoljstvo mogućnošću razmjene iskustava vezanih za parlamentarni rad ističući da tradicionalno dobri i prijateljski odnosi Hrvatske i Njemačke predstavljaju temelj za buduće odnose dviju zemalja kad Hrvatska postane članica EU. Jörg-Uwe Hahn istaknuo je da u Saveznoj državi Hessen živi brojna zajednica Hrvata koja je važna sastavnica njemačkog društva. „Mogu vam jamčiti da u njemačkoj politici nije uopće dvojbeno da Hrvatska pripada Europskoj uniji, no kao i druge zemlje i Njemačka se mora podvrgnuti procesu ratifikacije hrvatskoga Pristupnog ugovora za što treba nešto više vremena zbog parlamentarne procedure i dvodomne strukture njemačkog parlamenta“, kazao je Jörg-Uwe Hahn.
Razgovaralo se o odnosima vlade i parlamenta u europskim poslovima u kontekstu Lisabonskog ugovora. Jörg-Uwe Hahn rekao je da je vrlo bitno kvalitetno ustrojiti Odbor za europske poslove, a uz promjene parlamentarnih struktura i procedura, neminovan je i drugačiji način promišljanja kada je u pitanju uloga i zadaće zakonodavnog tijela. Kako je rekao Jörg-Uwe Hahn, „nacionalni parlament više nije isključiva prva instanca i jedini odgovoran, već je to zajedno s mnogim drugima“. Njemački Ustavni sud prije nekoliko dana donio je odluku da se na drugačiji način urede odnosi između Bundestaga i Vijeća saveznih pokrajina, a bit je u tome da će se parlamentarni zastupnici trebati više baviti pitanjima EU. Ustavni sud je poništio zakon koji je definirao odnose između saveznog parlamenta i vlade u europskim pitanjima uz obrazloženje da taj zakon, koji je Bundestag donio, premalo nadležnosti daje parlamentu u odnosu na vladu, a parlament je glavna legislativna instanca i treba imati veće ovlasti u tim odnosima i kad su europski poslovi u pitanju.
Potpredsjednik Leko je rekao da treba naći balans kada je u pitanju integracija Europe s jedne strane i zaštita nacionalnih interesa s druge strane. Rekao je da će Hrvatska sasvim sigurno sa zanimanjem iščitati tu odluku njemačkog Ustavnog suda. Sabor je pred završnom fazom odlučivanja koji model odabrati kada su u pitanju odnosi parlamenta i vlade u europskim poslovima. Zakon koji će definirati ova pitanja Sabor će donijeti na jesenskom zasjedanju. Hrvatska mora donijeti odluke koje su u hrvatskom interesu i koje se neće moći mijenjati svaki dan. Stoga se one prethodno moraju pomno razmotriti i definirati, a prije integracije u Europsku uniji te odluke treba predstaviti i za njih dobiti potporu i prijatelje u Europi. Rekao je da je Sabor definirao model djelovanja budućeg Odbora za europske poslove, znajući da će taj Odbor imati presudnu ulogu u europskim pitanjima i de facto biti saborsko tijelo u stalnom zasjedanju. U ovom trenutku Hrvatska ima sustav koji je kombinacija njemačkog i francuskog no izgledno je da će se trebati opredijeliti za jedan model, kazao je potpredsjednik Leko.