Zagreb - Ivan Jarnjak, predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost sa članovima Odbora, Gordan Jandroković, predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku sa članovima Odbora i dr. sc. Vlatko Cvrtila, predsjednik Vijeća za nadzor sigurnosnih službi sa članovima Vijeća primili su u radni posjet članove Zajedničke komisije za obrambenu i sigurnosnu politiku i nadzor nad radom obrambenih sigurnosnih struktura na razini BiH-a na čelu sa predsjednikom Komisije Boškom Šiljegovićem.
Cilj je posjeta BiH-a delegacije upoznavanje rada saborskih odbora i tijela. Raspravljalo se o zakonskim rješenjima u Hrvatskoj i BiH, načinu njihova donošenja, funkcioniranju sigurnosnih službi, te parlamentarnu nadzoru istih.
Zajednička Komisija iz BiH-a okončala je rad na osam reformskih zakona, među njima Zakonu o obrani. Komisija vrši parlamentarni nadzor nad zakonitošću rada državnih tijela, tako i nedavno osnovanog Ministarstva obrane BiH-a. U razgovorima je bilo riječi o načinima i važnosti parlamentarnog nadzora nad sigurnosnim službama. U BiH-a parlamentu djeluje Komisija za obranu i Komisija za nadzor obavještajno sigurnosnog sektora.
Ivan Jarnjak konstatirao je da uz parlamentarni nadzor nad zakonitošću postupanja sigurnosnih službi, koji vrši saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, treba postojati i stručni nadzor, koji u Hrvatskoj obavlja Vijeće za nacionalnu sigurnost. Naglasio je da Hrvatska naročito brine da stupanj sigurnosti u zemlji bude što viši, jer je hrvatska komparativna prednost pred drugima upravo turizam, grana koja ne dopušta osjećaj bilo kakve nelagode turista, a kamoli osjećaj nesigurnosti. Odbor je u ovoj godini odradio 28 sjednica.
Raspravljalo se i o nedavno osnovanom tijelu, građanskom vijeću za nadzor sigurnosnih službi, točnije Vijeću za nadzor sigurnosnih službi koje djeluje pri Hrvatskom saboru, unutar Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Vijeće je samostalno je u svom radu, ali neposredno vezano uz Odbor kojem podnosi odluke i Izvješća. Vijeće i njegove članove je imenovao Sabor putem javnog poziva, odgovorno je Hrvatskom saboru, a građani mu se mogu obratiti ako smatraju da su ugrožena njihova temeljna ljudska prava.
Na kraju razgovora Ivan Jarnjak izrazio je uvjerenje da će se međuparlamentarna suradnja na razini parlamentarnih odbora, odnosno komisija nastaviti i u budućnosti, s osnovnim ciljem povećanja sigurnosti za građane obje države.
U razgovorima sa članovima Odbora za vanjske poslove Hrvatskog sabora, bosansko-hercegovačko izaslanstvo istaknulo je da su iskustva Hrvatske na putu približavanja euroatlanskim integracijama dragocjena za BiH, koja želi slijediti taj put i čvrsto je opredjeljena za eurointegracije. Istaknuta je nužnost regionalne suradnje u cilju povećanja opće sigurnosti.
Gordan Jandroković, predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku rekao je da su glavni hrvatski vanjsko politički prioriteti punopravno članstvo u EU, NATO savez, te što bolja regionalna suradnja. Naglasio je da je Hrvatska u potpunosti ispunila sve kriterije i u potpunosti surađuje sa Haaškim tribunalom, iako ostaje neriješeno pitanje generala Gotovine. Hrvatska je potpuno otvorena za suradnju sa svim državama regije, posebice svojim susjedima. Konstatirano je da je sigurnost regije zajednički zadatak.
Dr. Cvrtila i članovi Vijeća za nadzor sigurnosnih službi također su radno primili izaslanstvo BiH-a. Dr. Cvrtila rekao je da je Vijeće na neki način novitet u europskim prostorima i njime se ostvaruje vid građanskog nadzora nad radom sigurnosnih službi, odnosno Vijeće prati zakonitost rada sigurnosnih službi. Vijeće od 7 članova s mandatom od 4 godine odgovorno je Hrvatskom saboru, samostalno je u radu, s nadzornom ulogom Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Vijeće najčešće radi temeljem predstavki građana i ima obvezu podnijeti izvješće o svakom obavljenom nadzoru. Slično tijelo ne postoji u BiH-a.