Članovi Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska - Kina održali sastanak s izaslanstvom Kineskog centra za ekonomsku suradnju

Zagreb – Članovi Međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatska – Kina sastali su se u petak u Hrvatskom saboru s izaslanstvom Kineskog centra za ekonomsku suradnju (China Economic Cooperation Center – CECC) – predsjednikom Keom Zhizhongom te članovima Wangom Qijem i Uoom Haomom.

Uz voditeljicu skupine prijateljestva Nikolinu Baradić, sastanku su nazočili i članovi Marija Lugarić, Boris Lalovac, Ranko Ostojić, Ivan Malenica, Miroslav Marković, Danica Baričević, Ivan Račan, Tanja Sokolić, Sanda Livia Maduna i Zvonimir Troskot. Težište razgovora stavljeno je na odnose Europske unije i Kine te bilateralne odnose Hrvatske i Kine.

–Ovaj sastanak simbolizira ne samo političku otvorenost naših dviju zemalja, nego i zajedničku volju da prijateljstvo pretočimo u konkretne projekte, korisne za obje strane. Hrvatska i Kina izgradile su u posljednjih tridesetak godina odnose temeljene na međusobnom poštovanju, dijalogu i strateškom partnerstvu.

Naši diplomatski odnosi, formalno uspostavljeni 1992. godine, kontinuirano se razvijaju, a danas svjedočimo dinamičnijem povezivanju u područjima trgovine, kulture, obrazovanja, turizma i investicija. Hrvatska i Kina uvažavaju stabilne i kvalitetne bilateralne odnose, definirane kao partnerstvo u općoj suradnji, istaknula je Baradić te je dodala da su kineska ulaganja, osobito u kontekstu Inicijative „Pojas i put“, važan pokretač gospodarske suradnje.

Predsjednik Kineskog centra za ekonomsku suradnju Zhizhong izjavio je kako Pelješki most, kao infrastrukturni projekt od nacionalnog značaja za Hrvatsku, nije samo simbol funkcionalne povezanosti juga s ostatkom Hrvatske, nego i primjer kvalitetne suradnje između kineskih izvođača i europskih institucija.

–Taj most danas nije samo prometnica, on je i most povjerenja, tehnološke suradnje i političke vizije, rekao je Zhizhong naglasivši kako je Hrvatska prijateljska država za koju su vrata gospodarske suradnje s Kinom, koja je drugo najveće tržište na svijetu, uvijek otvorena. Tijekom susreta je povrh toga, u kontekstu moguće suradnje, rečeno kako je Kina predvodnica zelene industrije i održivoga razvoja.

U raspravu su se uključili zastupnici Lugarić, Troskot, Marković i Račan ističući važnost bilateralne suradnje Hrvatske i Kine u novim izazovnim geopolitičkim odnosima. Bilo je riječi i o trgovinskim carinama te je naglašeno kako je slobodna trgovina ključ razvoja svjetskog gospodarstva.