Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku

Izvješće Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu

Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku na 16. sjednici Odbora, održanoj 23. studenoga 2012. godine, raspravio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i projekcije za 2014. i 2015. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. studenoga 2012. godine.
Odbor je Prijedlog državnog proračuna raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Rasprava o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu  i projekcije za 2014. i 2015. godinu provedena je objedinjeno s Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu.
Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja. Kako je istaknuo, osnovne odrednice prihodne strane državnog proračuna za razdoblje 2013. - 2015. čine očekivani oporavak gospodarske aktivnosti, poboljšana disciplina u naplati poreznih prihoda, zakonske izmjene u poreznoj politici planirane za 2013. godinu, daljnje prilagođavanje hrvatskoga zakonodavstva pravnoj stečevini EU te punopravno članstvo Republike Hrvatske  u EU od 1. srpnja 2013. godine. U proračunu za 2013. godinu ukupni prihodi planirani su u iznosu od 113,7 milijardi kuna, projekcije za 2014. iznose 118,3 milijarde kuna a za 2015. godinu 123,8 milijardi kuna.
Ukupni rashodi državnog proračuna za 2013. godinu planiraju se u visini od 124,5 milijardi kuna, u 2014. u iznosu od 128,4 milijarde kuna, a u 2015. u iznosu od 133,5 milijardi kuna. Kako bi se otvorio prostor za navedena povećanja rashoda, neke kategorije rashoda je potrebno smanjiti ili zadržati na postojećoj razini. Tako je, na primjer, uključujući zdravstvene ustanove, potrebno smanjiti rashode za zaposlene za 654 milijuna kuna. 
Veći dio rasprave koja je uslijedila, proveden je o dijelu proračuna koji se odnosi na Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo socijalne politike i mladih i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Na području zdravstva su, unatoč općoj ekonomskoj situaciji, u proračunu vidljivo povećana planirana sredstva za prevenciju malignih bolesti i pripravničkog staža u odnosu na 2012. godinu. Tako će se i drugim zdravstvenim djelatnicima, a ne samo doktorima medicine, omogućiti obrazovanje i usavršavanje. Što se tiče investicija u zdravstvenu infrastrukturu, nastavit će provoditi aktivnosti na unapređenju i podizanju kvalitete zdravstvenih usluga ulaganjem u izgradnju, adaptaciju, opremanje/zanavljanje medicinsko-tehničke opreme uz osiguranje odgovarajućih profila zdravstvenih radnika, što je i sadržano u Nacionalnoj strategiji razvoja zdravstva 2012.-2020. U cilju povećanja učinkovitosti pružatelja zdravstvenih usluga, uspostavit će se novi modeli ugovaranja temeljeni na mjerljivim pokazateljima učinkovitosti i kvalitete. Što se tiče lijekova na recepte, procjenjuje se da će izdaci za njih biti u okviru planiranih, jer će se većom kontrolom propisivanja lijekova te nabavkom nove informatičke opreme bolje pratiti njihovo propisivanje.
U raspravi, pojedini članova Odbora bili su mišljenja kako Ministarstvo zdravlja treba učiniti velike napore za zadržavanjem nivoa kvalitete usluga, obzirom da troškovi zdravstva rastu, posebice u zemalja koje su u recesiji. Smatraju kako će zbog sveukupnog smanjenja  iznosa za zdravstvo, zdravstveni sustav biti u nezavidnom položaju.
Na području socijalne politike, u sustavu socijalne skrbi, unatoč smanjenjima po pojedinim stavkama, jamči se građanima temeljna sigurnost u smislu gradnje dovoljno čvrste socijalno-zaštitne mreže. Redefiniranjem novčanih pomoći, reorganizacijom rada centara za socijalnu skrb i informatizacijom sustava socijalne skrbi, osigurat će se zadovoljavanje potreba korisnika. U raspravi je pohvaljeno uvođenje aplikacije SocSkrb, kojom će se informatički povezati sve ustanove socijalne skrbi te stvoriti jedinstveni registar i baza podataka o korisnicima prava i usluga.

Nakon rasprave, članovi Odbora su većinom glasova, 6 „za“, 4  „protiv“ i 1 „suzdržan“ odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje 

DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2013. GODINU I PROJEKCIJE ZA 2014. I  2015. GODINU

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Biljanu Borzan, predsjednicu Odbora.


        PREDSJEDNICA  ODBORA

               Biljana Borzan