Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 13. sjednici održanoj 13. studenoga 2012. godine, Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2011. godine i Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2012. godine, koje je Hrvatskom saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. listopada 2012. godine.
Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je o predmetnim Izvješćima kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja detaljno je obrazložila provedbu prve generacije CARDS, PHARE 2006 i ISPA koji su završili 31. prosinca 2011. godine te provedbu IPA komponente I, II, III, IV i V. u oba ova izvještajna razdoblja. Vezano za Operativni program „Zaštita okoliša“ u IPA Komponenti IIIb Regionalni razvoj, naznačeno je da je za razdoblje 2007.-2011. godina za ovaj Operativni program dodijeljeno IPA sredstava u iznosu 96,70 milijuna eura. Ukupno je do 31. prosinca 2011. ugovoreno 54,99 milijuna eura IPA sredstava što čini 57% dodijeljenih sredstava. Na kraju 2011. godine ostala su neutrošena sredstva za Operativni program „Zaštita okoliša“ u iznosu 5,22 milijuna eura. Ostvarene uštede tijekom ugovaranja nije bilo moguće ponovno iskoristiti za nove projekte. U razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja 2012. godine iznos ugovorenih sredstava povećan je za 1,41 milijun eura tj. ukupno je do 30. lipnja 2012. ugovoreno 56,40 milijuna eura IPA sredstava što čini 58% dodijeljenih sredstava.
Uvodno je predstavnik Ministarstva zaštite okoliša i prirode obrazložio probleme s kojima se susretalo u provedbi velikih infrastrukturnih projekata u području zaštite okoliša te pokušaju da se za iznos ostvarenih ušteda aplicira s manjim projektima.
Nakon uvodnog obrazloženja uslijedila je rasprava u kojoj je istaknut problem nedostatnih financijskih sredstava jedinica lokalne samouprave, posebice onih slabije razvijenih, za financiranje i sufinanciranje projekata koji se kandidiraju za sredstva iz EU IPA. Kao učestale prepreke ubrzanoj realizaciji velikih infrastrukturnih projekata istaknuti su i neriješeni imovinsko-pravni odnosi, prostorno planska dokumentacija i sl.
Izraženo je stajalište da bi za pripremu i provedbu projekata prihvatljivih za financiranje iz fondova Europske unije, za jedinice lokalne samouprave od posebnog značenja bilo osnivanje posebnog garantnog fonda. Naglašeno je da bi ovakav fond omogućio povlačenje maksimalnog iznosa sredstva iz fondova Europske unije, tim više što na to upućuju i pozitivna iskustva Poljske i Slovenije.
Uočeno je da hrvatsko gospodarstvo u nedovoljnoj mjeri ostvaruje koristi od korištenja sredstava pretpristupnih programa pomoći Europske unije. Nedvojbeno je da pozitivan učinak povlačenja ovih sredstava predstavlja realizacija bitnih infrastrukturnih projekata u zaštiti okoliša, međutim navedena realizacija ostvaruje se uz mali udio domaćeg sektora. Kao preduvjet za uključivanje domaćih tvrtki u realizaciju velikih infrastrukturnih projekata istaknuta je važnost pravilnog planiranja projekata kao i zajednički nastup domaćih tvrtki na natječajima za sredstva pretpristupnih programa kroz konzorcije.
Tijekom rasprave predstavnik nadležnog Ministarstva zaštite okoliša i prirode dodatno je informirao članove Odbora o nastavku provedbe velikih infrastrukturnih projekata izgradnje županijskih centara za gospodarenje otpadom Marišćine i Kaštijuna te pripremi dokumentacije za korištenje IPA sredstava za projekte uspostave drugih centara za gospodarenje otpadom.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg
Z A K L J U Č K A
Prihvaća se:
a) Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. srpnja do 31. prosinca 2011. godine;
b) Izvješće o korištenju pretpristupnih programa pomoći Europske unije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2012. godine.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Bačić, dipl.ing.