Odbor za zaštitu okoliša i prirode

Izvješće Odbora za zaštitu okoliša i prirode o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o genetski modificiranim organizmima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 277

Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora raspravio je, na 19. sjednici održanoj 12. veljače 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o genetski modificiranim organizmima, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. veljače 2013. godine uz prijedlog da se sukladno članku 161. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.

Odbor za zaštitu okoliša i prirode, na temelju članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi Zakon kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se izmjene i dopune Zakona o genetski modificiranim organizmima predlažu radi potrebe usklađenja domaćeg zakonodavstva s propisima Europske unije na području zaštite zdravlja ljudi i zaštite okoliša od genetski modificiranih organizama. Predloženim izmjenama propisuje se da će se nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji prekogranični prijenos GMO-a obavljati u skladu s odredbama Uredbe br. 1946/2003 Europskoga parlamenta i Vijeća od 15. srpnja 2003.godine o prekograničnom prijenosu genetski modificiranih organizama i međunarodnih ugovora kojih je Republika Hrvatska stranka. Predloženim zakonom redefiniraju se pojedini pojmovi te odredbe o nadležnim tijelima za provedbu upravnih i stručnih poslova vezano uz GMO-e i/ili proizvode koji sadrže i/ili se sastoje ili potječu od GMO-a. Također se revidiraju odredbe o nadležnim tijelima za obavljanje službenih kontrola te se propisuje obveza nadležnih inspekcijskih tijela na primjenu odgovarajućih preporuka Europske komisije vezano za uzorkovanje GMO-a u provedbi službenih kontrola. Ujedno se propisuje pravna osnova za ovlašćivanje nacionalnog referentnog laboratorija za ispitivanje, kontrolu i praćenje GMO-a i proizvoda koji sadrže i/ili se sastoje ili potječu od GMO-a, a koji ovlašćuje središnje tijelo državne uprave nadležno za poslove zdravlja. Naznačeno je da bi od dva postojeća laboratorija u RH, jedan mogao preuzeti ulogu nacionalnog referentnog laboratorija.

Sjednici nazočan pomoćnik ministra zaštite okoliša i prirode istaknuo je da je u izradi predloženog Zakona ostvarena suradnja s Ministarstvom zaštite okoliša i prirode te da je Ministarstvo zdravstva uvažilo dane primjedbe.

Nakon uvodnog obrazloženja u raspravi je uočeno da se u tekstu predloženog Zakona neujednačeno koristi termin za nacionalni referentni laboratorij na način da se koristi pojam „nacionalni referentni laboratorij“, odnosno „nacionalni referalni laboratorij“ te je istaknuta potreba ujednačavanja termina. Ujedno je upozoreno da je u članku 17., kojim je definiran rok do kojeg je čelnik središnjeg tijela državne uprave za poslove zdravlja obvezan ovlastiti navedeni laboratorij, potrebno usuglasiti broj članka na koji se poziva u navedenoj odredbi.

Uočeno je da je u promijenjenom članku 3. stavku 4. definirano da odobrenje za stavljanje GM hrane i GM hrane za životinje izdaje ministar nadležan za zdravlje. Navedenim zakonskim rješenjem je, u odnosu na važeći Zakon, brisana suglasnost ministra nadležnog za poslove poljoprivrede i veterinarstva te je zatraženo pojašnjenje ovakvog zakonskog rješenja. Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je predložena odredba usuglašena s Ministarstvom poljoprivrede te da će navedeno doprinijeti smanjenju administriranja.

U kontekstu rasprava koje su na sjednicama Odbora te sastanku s predstavnicima nadležnih ministarstva vođene tijekom 2012. godine s ciljem zauzimanja stajališta Odbora o Prijedlogu Deklaracije o potpori Inicijativi za proglašenje regije Alpe-Adria područjem slobodnim od GMO-a, koji je Odbor za zaštitu okoliša iz proteklog 6. saziva Hrvatskoga sabora uputio u saborsku proceduru, postavljeno je pitanje strateških smjernica nadležnog Ministarstva zdravstva, odnosno Vlade RH u svezi navedene Inicijative te proglašenja područja RH slobodnim od GMO-a. Ovo posebice stoga što su donesene odluke svih županijskih skupština koje su svoja područja proglasile slobodnima od GMO-a. Zatraženo je pojašnjenje hoće li se za donošenje odluke, koja bi bila najprihvatljivija sa stajališta zaštite gospodarskih i ekoloških interesa Republike Hrvatske, čekati dopuna važeće GMO Direktive Europskoga parlamenta i Vijeća (čl. 26b) koja će regulirati način i obuhvat proglašenja cijele zemlje članice ili njene regije područjem slobodnim od GMO-a. Predstavnici predlagatelja informirali su članove da je prvi sljedeći sastanak Odbora Komisije sazvan za 25. veljače 2013. godine.

Postavljeno je pitanje je li za navedeni Zakon proveden postupak savjetovanja sa zainteresiranom javnošću te je od strane predstavnika predlagatelja potvrđeno da je proveden navedeni postupak, ali da je iskazan neznatan interes javnosti.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (8 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O GENETSKI MODIFICIRANIM ORGANIZMIMA

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Branka Bačića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Branko Bačić, dipl.ing.