Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost

Izvješće Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost s rasprave o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2011. godinu

Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, na 17. sjednici, održanoj 29. studenog 2012. godine, raspravljao je o Izvješću o provedbi Plana humanitarnog razminiravanja i utrošenim financijskim sredstvima za 2011. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenoga 2012. godine.

Sukladno članku 63. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravljao o podnesenom Izvješću kao matično radno tijelo.

Predstavnik predlagatelja, Ministarstva unutarnjih poslova, uvodno je iznio kako je u Republici Hrvatskoj na dan 01.01.2011. utvrđeno 815,3 km² minski sumnjivog područja i 6,9 km² područja isključivo zagađenog neeksplodiranim ubojnim sredstvima. Planirana financijska sredstva za 2011. godinu iznosila su 299.714.000,00 kn, od čega za poslove humanitarnog razminiravanja 246.501.000,00 kn. Sredstva za provođenje humanitarnog razminiranja u većem dijelu, 62,4%, predviđena su u Državnom proračunu. Pravne osobe, odnosno investitori sudjelovali su u investiranju u razminiravanje s 31,3%, od čega na tvrtku Hrvatske šume d.o.o. otpada 94%, dok su donacije u ukupnom iznosu sudjelovale s 5,8%, a Europska komisija unutar predpristupnih fondova s 0,5%. Tijekom 2011. godine u Republici Hrvatskoj ukupno je razminirana površina veličine 27.665.260 m². U strukturi razminiranog područja prevladava poljoprivredno zemljište, najviše oranice, šumsko zemljište I. reda, livade i pašnjaci te makija i krš. Od ukupno ugovorenih poslova razminiravanja u 2011. godini, 32% se odnosi na prioritete vezane uz sigurnost, 65,7% vezane uz socio-ekonomski razvoj, a 2,3% na ekološke prioritete. Tijekom ostvarenja na projektima na kojima je proveden stručni nadzor nad obavljenim poslovima pretraživanja i/ili razminiravanja pronađeno je i uništeno 1 995 protupješačkih mina, 2 421 protuoklopna mina i 10 479 komada neeksplodiranih ubojitih sredstva.

Predstavnica predlagatelja, Ministarstva obrane, uvodno je iznijela, za dio Izvješća koji se odnosi na provedbu Plana humanitarnog razminiravanja vojnih objekata Oružanih snaga Republike Hrvatske i utrošenim financijskim sredstvima za 2011. godinu, da je razminiravanje vojnih objekata u 2011. godini provedeno sukladno Zakonu o humanitarnom razminiranju, a na osnovu Plana razminiravanja vojnih objekata za 2011. godinu. Plan razminiravanja vojnih objekata za 2011. godinu nije u cijelosti realiziran zbog izvanrednog događaja veznog za vojno-skladišni kompleks „Pađane“. Razminiravanje je provodila pionirska bojna inženjerijske pukovnije Zapovjedništva za obuku i doktrinu, Hrvatske kopnene vojske „Fran Krsto Frankopan“, koja je jedina postrojba OSRH namjenski opremljena i stručno osposobljena za izvođenje radova humanitarnog razminiravanja. Proveden je pirotehnički pregled površine 13 553 208 m², razminirano je 43 208 m² minsko sumnjivih površina te je pronađeno, uklonjeno i uništeno 317 komada neeksplodiranih ubojitih sredstava. Izravni troškovi postrojbe iznose 536.231,14 kuna a financiranje je vršeno iz sredstava Državnog proračuna RH s razdjela Ministarstva obrane. Tijekom provedbe razminiravanja vojnih objekata u 2011. godini nije se dogodio ni jedan izvanredan događaj, a nije bilo ni incidenata na razminiranim i pregledanim površinama tijekom njihove kasnije uporabe.

Nakon uvodnih izlaganja, u raspravi je naglašeno, kako bi u Izvješću trebalo navesti vrijeme za koje će se područje Republike Hrvatske očistiti od minskoeksplozivnih sredstava i neeksplodiranih ubojitih sredstava jer je to osnovni interes javnosti. U svezi koordinacije tijela javne vlasti u procesu razminiranja primijećeno je kako se ne navodi suradnja s DORH-om po pitanju procesuiranja osoba odgovornih za postavljanje mina tijekom agresije na Republiku Hrvatsku te suradnja sa sigurnosnim agencijama u svezi pronalaženja planova minskih polja i saznanja o odgovornima za isto te s Ministarstvom obrane.

Nadalje, u svezi međunarodne suradnje, osim suradnje ostvarene na konferencijama i edukacijama, u Izvješću se dostatno ne navodi iskustvo, znanje i kvaliteta pravnih osoba koje provode postupak humanitarnog razminiravanja u Republici Hrvatskoj te je li s istima moguće konkurirati u ekonomskom smislu izvan Republike Hrvatske u zemljama koje imaju minski problem.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno, s 9 glasova „za“, odlučio Hrvatskome saboru predložiti da se donese sljedeći

Z A K L J U Č A K

PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O PROVEDBI PLANA HUMANITARNOG RAZMINIRAVANJA I UTROŠENIM FINANCIJSKIM SREDSTVIMA ZA 2011. GODINU

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je prof. dr. sc. Miroslav Tuđman, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Igor Dragovan, potpredsjednik Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

Prof. dr. sc. Miroslav Tuđman