Odbor za razvoj i obnovu

Izvješće Odbora za razvoj i obnovu o Prijedlogu strategije upravljanja vodama

Odbor za razvoj i obnovu Hrvatskoga sabora na 8. sjednici održanoj 9. srpnja 2008. godine, raspravljao je o Prijedlogu strategije upravljanja vodama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. srpnja 2008. godine.

Odbor je u smislu članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu raspravljao u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.

Predstavnik predlagatelja je u uvodnom obrazloženju rekao da je Strategija upravljanja vodama dugoročan planski dokument koji daje strateška opredjeljenja i smjernice razvoja vodnog gospodarstva polazeći od zatečenog stanja vodnog sektora, razvojnih potreba, gospodarskih mogućnosti, te da je sadržaj Strategije usklađen s odgovarajućim direktivama Europske unije, kako bi se dosegli europski standardi u upravljanju vodama.

Naglašeno je da je potrebno postupno priključiti lokalne vodovode u sustav javne vodopskrbe zbog kontrole kakvoće vode i uvođenja načela ”potrošač plaća”, odnosno uvođenja ekonomske cijene vode u javnoj vodoopskrbi, uz reformu naknada za korištenje voda i uz uvažavnje socijalne prihvatljivosti cijene vode.

Pritom je istaknuto da je isključena mogućnost privatizacije vodnog resursa u djelatnosti javne vodoopskrbe.

U raspravi je pohvaljena kvaliteta predložene Strategije, i postavljeno više pitanja vezanih uz institucionalni ustroj upravljanja vodama, u svezi s čime je predstavnik predlagatelja odgovorio da  će upravljanje vodama počivati na načelu decentralizacije s jasnim nadležnostima u nacionalnom, regionalnom i lokalnom sektoru. O potonjem je bilo najviše interesa u raspravi, s obzirom na to da je rečeno kako općine i gradovi ostvaruju nadležnost u razvoju i upravljanju sustavima javne vodoopskrbe, odvodnje otpadnih i oborinskih voda te pročiščavanja otpadnih voda.

U svezi s pročiščavanjem voda postavljeno je pitanje o mogućnosti da jedinica lokalne samouprave razvijaju mrežu i održavaju već sada zastarjele pogone tako da se finaciraju sredstvima dodanim na cijenu vode,  i pritom je izražena briga za siromašnije jedinice lokalne samouprave koje neće biti u jednakoj mogućnosti razvijati svoju infrastrukturu. Odgovoreno je da naknadu za razvoj donose gradovi i općine na uslužnom području i iz nje se može financirati isključivo razvoj s unaprijed određenim maksimumom s obzirom na ekonomski prihod stanovništva u lokalnom području na godišnjoj razini, te je naznačena i mogućnost sufinaciranja na državnoj razini. 

U svezi s pitanjem o tome hoće li cijena vode biti jedinstvena na cijelom području Republike Hrvatske odgovoreno je da će se odrediti  distribucijska područja kao tehnološko-ekonomske cjeline i na svakom distribucijskom području osnovati po jedno komunalno društvo koje će obavljati poslove vodopskrbe i odvodnje, i određivati cijenu vode. 

Na pitanje o ulozi neovisnog regulatora odgovoreno je da je zadaća regulatora arbitriranje  između operatera i lokalne vlasti u vođenju tarifne politike cijene vode, vodeći računa o načelu punog porasta troškova održavanja i socijalne prihvatljivosti cijene vode lokalnom stanovništvu.

U odgovoru na pitanje o uspješnosti korištenja bespovratnih sredstava iz fondova EU, rečeno je da su  najveća odobrena sredstva bila sredstva iz ISPA fondova koja su bila iskorištena za provedbu projekta vodokomunalne infrastrukture u gradu Karlovcu.

Nakon provedene raspave Odbor je jednoglasno predložio Hrvatskome saboru da donese

Strategiju upravljanja vodama            

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je gospođa mr. sc. Zdenka Čuhnil, predsjednica Odbora.

PREDSJEDNICA ODBORA

mr. sc. Zdenka Čuhnil