Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 20. sjednici održanoj 12. veljače 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu Zakona o minimalnoj plaći, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.br. 269, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 01. veljače 2013. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.75. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se u protekle tri godine iznos minimalne plaće nije mijenjao, te iznosi do danas 2.814,00 kn bruto.
Budući da je institut minimalne plaće socijalno zaštitni instrument, ovim Zakonom predlaže se kvalitetniji način utvrđivanja visine minimalne plaće na način da se: osnovica za izračun minimalne plaće utvrđuje kao bruto umnožak mjesečnog praga rizika od siromaštva za jednočlano kućanstvo i broja članova prosječnog kućanstva u Republici Hrvatskoj, podijeljenog s omjerom ukupnog broja stanovnika u Republici Hrvatskoj i broja aktivnog stanovništva u Republici Hrvatskoj, prema podacima Državnog zavoda za statistiku.
Uz primjenu gore navedenih kriterija, koji su usuglašeni sa socijalnim partnerima visina minimalne plaće za 2013. godinu iznosila bi 2.984,78 kn bruto, a visinu minimalne plaće za 2014. i svaku narednu godinu Vlada će utvrđivati uredbom na prijedlog nadležnog ministra najkasnije do donošenja Državnog proračuna.
Iznimno, kolektivnim ugovorom može se ugovoriti minimalna plaća u iznosu manjem od iznosa propisanog Uredbom Vlade Republike Hrvatske (ugovoreni iznos ne smije biti manji od 95% minimalne plaće).
U raspravi koja je uslijedila iznijeta su suprotna stajališta na predloženo rješenje stavka 2. članka 7. Naime, predloženo rješenje po kojemu se ne može minimalna plaća utvrditi u iznosu manjem od iznosa koji je bio utvrđen za prethodnu godinu, po mišljenju dijela članova Odbora nije u korelaciji sa gospodarskim rastom odnosno padom.
Naprotiv, dio članova Odbora smatra da je to rješenje pozitivno jer je to zakonski minimum koji štiti gotovo 100 tisuća radnika od siromaštva, tim više jer minimalna plaća u pravilu dovodi i do najniže mirovine.
Većina članova Odbora podržava donošenje ovoga Zakona, ali mišljenja su da bi valjalo razmotriti predloženu stopu prireza od 10%, razgraničiti neto od bruto iznosa, te najnižu osnovicu za plaćanje doprinosa.
Iznijeto je mišljenje po kojemu će ovaj Zakon omogućiti manipulaciju poslodavaca putem, tzv. “žutih” sindikata da utječu na visinu minimalne plaće u radno-intenzivnim industrijskim granama.
U raspravi je iznijeto mišljenje po kojemu bi bilo dobro da je u čl. 6. utvrđen iznos minimalne plaće.
Također, iznijeto je mišljenje po kojemu je obrazloženje predloženog Zakona opskurno i nejasno. Naime, obrazloženje kao i ocjena stanja i osnovna pitanja koja se uređuju Zakonom trebaju pojasniti zakonski tekst, što u predloženom Zakonu nije kvalitetno učinjeno.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (7 za) i (1 suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o minimalnoj plaći
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Silvana Hrelju.
Predsjednik Odbora
Silvano Hrelja