Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 2. sjednici održanoj 13. listopada 2020. godine razmotrio je Izvješće o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2019. godini, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 30. rujna 2020. godine.
Odbor je Izvješće sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je naglasio da je pružanje besplatne pravne pomoći u Republici Hrvatskoj uređeno Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći, svrha besplatne pravne pomoći je osigurati jednakosti svih pred zakonom, djelotvornu pravnu zaštitu, pristup sudu i drugim javnopravnim tijelima, te učinkovitu pravnu zaštitu socijalno i ekonomski najpotrebitijoj grupi građana.
U nastavku dao je statistički pregled ostvarivanja prava na besplatnu pravnu pomoć u 2019. (primarna i sekundarna pravna pomoć), pregled ukupno isplaćenih sredstava, aktivnosti Ministarstva pravosuđa radi daljnjeg jačanja sustava besplatne pravne pomoći, te istaknuo da je u ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć osigurana teritorijalna dostupnost javnopravnih tijela koja odlučuju o zahtjevima građana.
U 2019. primarna pravna pomoć pružena je u 20.679 slučajeva. Ovlaštene udruge pružile su primarnu pravnu pomoć u 16.408 slučajeva, pravne klinike u 1.821 slučajeva, a uredi državne uprave u županijama /Gradski ured Grada Zagreba u 2.450 slučajeva.
U istom razdoblju podneseno je 5.850 zahtjeva za ostvarivanje sekundarne pravne pomoći, od toga odobreno je 4.109 zahtjeva, odbijeno 680, odbačeno 116, obustavljeno 263. Tijekom izvještajne godine povećana je naknada za pružanje sekundarne pravne pomoći koju pružaju odvjetnici.
Sredstva za sustav besplatne pravne pomoći osiguravaju se u državnom proračunu, za izvještajno razdoblje planirana su u ukupnom iznosu od 3.932.100,00 kuna. Od ukupno planiranih sredstava, za pružanje primarne pravne pomoći isplaćen je iznos od 1.918.498,62 kuna (50,23%), a za pružanje sekundarne pravne pomoći iznos od 1.901.195,29 kuna (47,77%).
Ministarstvo pravosuđa svake godine raspisuje javni natječaj za dodjelu sredstava za financiranje projekata udruga ovlaštenih za pružanje primarne pravne pomoći i pravnih fakulteta za rad pravnih klinika. Prati se i kontrolira namjensko trošenje sredstva, tako u izvještajnoj godini šest ovlaštenih udruga i dva pravna fakulteta nisu utrošili dodijeljena sredstva, kod jedne udruge utvrđeno je nenamjensko trošenje, sva sredstva vraćena su državni proračun.
Zaključno je izneseno da uspostava učinkovite pravne pomoći predstavlja korak unaprjeđenja pravnog sustava RH. Ministarstvo pravosuđa aktivnim pristupom i dijalogom sa nositeljima sustava, doprinosi razvoju sustava pravne pomoći, čime ga približava građanima, i zahtjevima društva u cjelini.
U raspravi je istaknuto da bi godišnje izvješće o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć trebalo sadržavati i pokazatelje sustavne evaluacije.
U dijelu izvješća u kojem se iznosi statistika zahtjeva za odobravanje sekundarne pravne pomoći, zamijećeno je da pojedine županije imaju veliki broj neriješenih predmeta primjerice Brodsko-posavska županija, Istarska županija, Koprivničko-križevačka županija, te je zatraženo obrazloženje zbog čega je statistika različita.
Nakon provedene rasprave, Odbor za pravosuđe je sa osam (8) glasova „za“ jednim (1) „suzdržanim“ glasom odlučilo predložiti Hrvatskom saboru da prihvati
Izvješće o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć i utrošku sredstava u 2019. godini
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mišel Jakšić