Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama, prvo čitanje, P. Z. br. 239

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 22. sjednici održanoj 22. siječnja 2013. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 12. prosinca 2012. godine.  
Odbor je Prijedlog zakona raspravio sukladno članku 73. Poslovnika u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja ministar pravosuđa istaknuo je da se reforma zemljišnih knjiga provođenjem više projekata u Republici Hrvatskoj provodi niz godina. Predloženim izmjenama unaprjeđuje se jedinstveni sustav registra nekretnina kojim se objedinjavaju podatci iz zemljišnih knjiga i katastra, uvodi elektroničko vođenje zemljišnih knjiga. U cilju skraćenja postupka povodom pravnih lijekova uvodi se prigovor kao remisorno pravno sredstvo, predlaže se uvođenje Visokog zemljišnoknjižnog suda Republike Hrvatske koji bi odlučivao o žalbama u zemljišno knjižnim predmetima, daje se ovlast za samostalno rješavanje zemljišnoknjižnih predmeta ovlaštenim zemljišnoknjižnim referentima i sudskim savjetnicima, uređuje se osnivanje, obnova i dopune zemljišnih knjiga, regulira se dostava, uvodi se zemljišnoknjižni povjerenik.
U raspravi su članovi Odbora podržali predložene izmjene i dopune Zakona o zemljišnim knjigama kao dobre, izrazili su žaljenje što predlagatelj u postupak donošenja nije uputio cjeloviti prijedlog s obzirom na brojne izmjene i dopune važećeg Zakona.
Odbor je podržao uvođenje Visokog zemljišnoknjižnog suda Republike Hrvatske, ocijenivši da su dosadašnja iskustva i učinci specijaliziranih sudova pozitivni, s tim u vezi predložili su da Ministarstvo pravosuđa razmotri i mogućnost osnivanja zemljišnoknjižnog suda prvog stupnja.
Mišljenje je Odbora da treba podržati odredbe kojima se precizno uređuje pravni položaj zemljišnoknjižnih referenata i sudskih savjetnika, budući da iskustva nekih zemalja idu do toga da je njihov položaj i ustavnopravno uređen.
Odbor se zalaže da u dogledno vrijeme dođe do objedinjavanja baze podataka katastra i zemljišnih knjiga kroz Zajednički informacijski sustav.  
U vezi predloženog članka 6. mišljenje je Odbora da ga treba dopuniti na način da se dostava rješenja o upisu vrši na adresu navedenu u javnobilježničkom aktu, jer je iz obrazloženja razvidno da u praksi brojni slučajevi govore da rokovi isteknu a  stranke ne dobiju otpravak rješenja.
Člankom 38. dodaje se članak 180. b kojim se predlaže  da zemljišnoknjižni sud može imenovati jednog ili više povjerenika suda radi sudjelovanja u raspravi kod sastavljanja uložaka, s obzirom da se ovom odredbom regulira dosadašnja praksa sudova, mišljenje je Odbora da bi povjerenici suda trebali biti sudski službenici, sukladno tome u stavku 2. istoga članka riječi „u svojstvu svjedoka“ valjalo bi izostaviti.
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe jednoglasno je sa jedanaest (11) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru slijedeće zaključke

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznijeta u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.                                     
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, gospodina Josipa Kregara.

                                                                                                            PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                                  Prof.dr.sc. Josip Kregar