Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 39. sjednici održanoj 08. prosinca 2009. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o probaciji, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 03. prosinca 2009. godine.
Odbor je Prijedlog zakona raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja ukratko je obrazložio bitne odrednice zakona, posebno je naglasio da se usprkos nastojanjima da se iznađe prikladniji termin u duhu našega jezika nije u tom uspjelo. S obzirom da se riječ probacija koristi u našoj znanstvenoj i stručnoj javnosti dugi niz godina, da je prepoznata u sustavu koji se usmjeren alternativi kazne zatvora, predlagatelj je smatra najprikladnijim izrazom.
Članovi Odbora jednoglasno su podržali Konačni prijedlog zakona. Posebno su zanimanje iskazali za razlike u rješenjima koja se predlažu Konačnim prijedlogom u odnosu na rješenja iz Prijedloga zakona. Kako predlagatelj nije prihvatio neke prijedloge Odbora za pravosuđe zatraženo je dodatno očitovanje osobito za primjedbe koje se odnose na naziv zakona i korištenje riječi probacija, prijedlog izrade procjene prigodom odlučivanja o pogodnostima zatvorenika, prijedlog kojim bi i državni odvjetnik imao mogućnost ulaganja žalbe u slučajevima kada je žalba dopuštena osuđeniku.
Upozoreno je na činjenicu da ovaj zakonski prijedlog predstavlja veliku novinu, te da još jednom treba preispitati pojedine odredbe kako bi se utvrdilo da li su izvršene sve potrebne pripreme za provedbu zakona, te da li su osigurana potrebna sredstva.
U raspravi je predloženo da se u članku 3. t. 1. riječi „njegove rehabilitacije“ brišu, jer se radi o institutu materijalnog kaznenog prava, u probacijske poslove ne spada rehabilitacija počinitelja kaznenog djela.
U članku 27. kojim se propisuju razlozi za odgodu i prekid rada za opće dobro na slobodi, u stavku 2. treba brisati riječi „a najdulje 30 dana“ budući je razlog odgode akutno oboljenje osuđenika ili značajno pogoršanje kroničnog oboljenja, koje se ne može unaprijed vremenski odrediti .
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe jednoglasno je sa sedam (7) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o probaciji
sa slijedećim amandmanima:
AMANDMAN I. na članak 3.
U članku 3. t. 1. riječ „rehabilitacije“ zamjenjuje se riječju „resocijalizacije“ „
Obrazloženje
Pojam rehabilitacija definiran je Kaznenim zakonom i predstavlja rehabilitaciju počinitelja kaznenog djela nakon proteka tim zakonom propisanog vremena, a sastoji se od brisanja osude zbog čega se u ovom Zakonu ne može propisivati drugi smisao ovoga pojma.
AMNDMAN II. na članak 26.
U članku 26. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Protiv odluke ureda za probaciju osuđenik i državni odvjetnik mogu podnijeti žalbu nadležnom sudu u roku od tri dana od primitka odluke. Sud će o žalbi odlučiti u roku od tri dana.“.
Obrazloženje:
U cilju ostvarivanja svrhe izvršavanja ove kaznenopravne sankcije i zaštite društvene zajednice, nužno je propisati pravo na podnošenje žalbe državnog odvjetnika na odluku kojom se odgađa ili prekida rad za opće dobro.
AMANDMAN III. na članak 27.
U članku 27. stavku 2. riječi: «a najdulje 30 dana» brišu se.
U stavku 4. na kraju rečenice umjesto točke stavlja se zarez, dodaju se riječi „osim iz razloga utvrđenih u stavku 1. točka 1. ovoga članka.
Obrazloženje:
Odgoda ili prekid rada za opće dobro na slobodi radi akutnog oboljenja osuđenika ili značajnog pogoršanja kroničnog oboljenja ne može se ograničiti na rok od 30 dana, s tim u vezi mijenja se i stavak 4.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, gospođu Anu Lovrin.
PREDSJEDNICA ODBORA
Ana Lovrin dipl. iur.