Odbor za obranu Hrvatskog sabora na 17. sjednici održanoj 3. lipnja 2009. godine, razmotrio je Izvješće o radu Istražnog povjerenstva za utvrđivanje činjenica u vezi nabave 39 vojnih kamiona od strane Ministarstva obrane Republike Hrvatske u prosincu 2004. godine (u daljnjem tekstu: Istražno povjerenstvo), koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavilo Istražno povjerenstvo, aktom od 19. svibnja 2009 godine.
Odbor je na temelju članka 64. a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predsjednik Odbora, a ujedno i predstavnik Istražnog povjerenstva upoznao je prisutne članove Odbora s Izvješćem o radu Istražnog povjerenstva.
Predsjednik Odbora istaknuo je da razlog formiranja Istražnog povjerenstva leži u činjenici da od 2005. godine, javnosti nije bilo poznato zbog čega je nabava 39 vojnih kamiona od strane Ministarstva obrane obavljena neposrednom pogodbom po cijeni znatno višoj od one prikupljene pozivnim natječajem, te da li je uslijed nepravilnosti prilikom nabave 39 vojnih kamiona, oštećen državni proračun.
Istražno povjerenstvo formirano je Odlukom Hrvatskoga sabora te je u isto imenovano 5 zastupnika iz vladajuće koalicije i četiri zastupnika iz oporbenih stranaka. Sjednicu Istražnog povjerenstva mogao je sazvati predsjednik Istražnog povjerenstva samo uz suglasnost predsjednika i tajnika Istražnog povjerenstva, a članovi Istražnog povjerenstva nisu smjeli davati izjave dok se Hrvatskom saboru ne podnese Izvješće Istražnog povjerenstva za utvrđivanje činjenica u vezi nabave 39 vojnih kamiona od strane MORH-a u prosincu 2004. godine.
Istražno povjerenstvo nije se suglasilo sa prijedlogom da se saslušaju Ivan Bačić, voditelj „Povjerenstva za provedbu nadmetanja“ i članica navedenog Povjerenstva pukovnica Ojdana Žužul, zatim da se saslušaju četiri revizora koja su izvršila reviziju u Ministarstvu obrane za 2004. godinu, te da se Berislav Rončević suoči sa general bojnikom Jozom Miličevićem i general zbora Josipom Lucićem.
Istražno povjerenstvo razišlo se je u trenutku kada je tajnik Istražnog povjerenstva sazvao sjednicu na kojoj je donijet zaključak, a za koju su glasali članovi vladajuće stranke – vladajuće koalicije (njih pet) da u provedenom postupku nabave 39 vojnih kamiona nije bilo protuzakonitih radnji, postupaka i događaja, niti da je oštećen državni proračun, a glavni inspektor da nije imao zakonskih ovlasti da nadzire javnu nabavu u Ministarstvu obrane.
Nasuprot navedenom zaključku, četiri člana Istražnog povjerenstva iz redova oporbene stranke donijela su zaključak da je za nabavu 39 vojnih kamiona izabrana nepovoljnija ponuda i da je general bojnik Jozo Miličević nadzor javne nabave, koju je proveo u Ministarstvu obrane 2004. godine, obavio dobro i na temelju zakona.
Nakon uvodnog izlaganja, provedena je rasprava u kojoj su pojedini članovi Odbora istakli da istražna povjerenstva Hrvatskog sabora ne mogu raditi na način da glasovanjem utvrđuju da li je nešto zakonito ili nezakonito, odnosno da zadaća parlamentarnih povjerenstava treba biti utvrđivanje činjenica, na temelju kojih bi nadležno tijelo moglo ocijeniti da li će pokrenuti odgovarajući postupak.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (sedam glasova „za“ , četiri glasa „protiv“) odlučio Hrvatskom saboru predložiti, da donese
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu Istražnog povjerenstva za utvrđivanje činjenica u vezi nabave 39 vojnih kamiona od strane Ministarstva obrane Republike Hrvatske u prosincu 2004. godine.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Borisa Šprema, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK
Boris Šprem