Odbor za obranu, Hrvatskoga sabora na 16. sjednici održanoj 21. svibnja 2009. godine, razmotrio je Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2008. godinu, s Izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2008. godinu, koju je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. ožujka 2009. godine.
Odbor je na temelju članka 64. a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja, u uvodnom obrazloženju istaknuo je da danas postoji mala vjerojatnost konvencionalnih prijetnji Republici Hrvatskoj, ali da sve više dolaze do izražaja nevojne prijetnje globalnog karaktera, kao što su organizirani kriminal, proliferacija oružja za masovno uništenje, međunarodni terorizma te ostale nekonvencionalne prijetnje.
Nadalje, u uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja istakao je da se nastavljaju aktivnosti razrađene provedbenim propisima Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga Republike Hrvatske i to proces smanjenja brojnog stanja i poboljšanja strukture osoblja, dragovoljno služenje vojnog roka, pružanja potpore i aktivno sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga RH u mirovnim operacijama, sudjelovanje u NATO/PfP vježbama u zemlji i inozemstvu, daljnjim smanjenjem vojnih objekata koji su dati na upravljanje te opremanjem i modernizacijom naoružanja i vojne opreme i to prvenstveno transportnih helikoptera, školskih i protupožarnih aviona, uspostava radarskog sustava FPS-117, isporuka prvih borbenih oklopnih vozila Patria 8x8 te dvije raketne topovnjače klase „Helsinki“.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja, pojedini članovi Odbora u raspravi iznijeli su mišljenja da je u dijelu Izvješća koji se odnosi na koncept kolektivne obrane zanemaren dio koji se odnosi na civilnu obranu, zatim da bi se pribavio profesionalni, stručni i stabilan kadar da je potrebno uvesti određene beneficije, odnosno povećati plaću djelatnim vojnim osobama za 20%, da je planirana pričuva od 2000 osoba godišnje premala, te da za modernizaciju vojne opreme neće biti dostatna planirana sredstva i da bi se ista mogla osigurati iz vojnih nekretnina. Dio Izvješća koji se odnosi na spremnost kapaciteta, članovi Odbora bili su mišljenja da bi morao nositi oznaku povjerljivo, te da se prilikom izdvajanja osoblja mora voditi računa da se ne izdvajaju stručne i kvalitetne osobe.
Nadalje, u raspravi pojedini članovi Odbora istakli su neprimjereno ponašanje prema general bojniku Jozi Miličeviću za vrijeme davanja iskaza Povjerenstvu za istraživanje nabave 39 MORH-ovih kamiona.
Članovi Odbora u raspravi su postavili više pitanja na koja su predstavnici predlagatelja odgovarali, a koja su se odnosila na potpisivanje plana rada za 2008., broj osoba koji dragovoljno služe vojni rok, ekologiju, vrijednost imovinsko-pravnih sporova, broju promaknutih nižih časnika, provedenom testiranju jurišne puške, iznosu sredstava koji je plaćen za dvije raketne topovnjače klase „Helsinki“ te o vremenu koje je potrebno za donošenje odluka o prenamjeni vojnih nekretnina.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese
Z A K L J U Č A K
1. Prihvaća se Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2008. godinu, s Izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2008. godinu.
2. Zadužuje se Vlada Republike Hrvatske da Godišnje izvješće o spremnosti obrambenog sustava, provođenju kadrovske politike i ukupnom stanju u Oružanim snagama Republike Hrvatske za 2009. godinu, s Izvješćem o stanju obrambenih priprema u Republici Hrvatskoj za 2009. godinu, pripremi na način da razmotri mišljenja, primjedbe i prijedloge iznijete u raspravi.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Borisa Šprema, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK
Boris Šprem