Odbor za obranu

Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, prvo čitanje P.Z. br. 325

Odbor za obranu, Hrvatskoga sabora na 16. sjednici održanoj 21. svibnja 2009. godine, razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, koju je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 28. travnja 2009. godine.

Odbor je na temelju članka 64. a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.

Predstavnik predlagatelja, u uvodnom obrazloženju istakao je da se u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske predlaže izjednačavanje uvjeta za prijem u djelatnu vojnu službu za kandidate i kandidatkinje, te da se isključuje mogućnost prijema osoba koje su vojnu obvezu regulirali civilnom službom vojnog roka ili u inozemstvu. Nadalje je istakao da se mijenjaju uvjeti za prijem na dočasničku dužnost, na način da se briše dobna granica, a osobama u sustavu OSRH koji su stariji od 30 godina, omogućio bi se prijem na časničku dužnost, ukoliko ispunjavaju ostale uvijete propisane Zakonom.

Predstavnik predlagatelja, u svom izlaganju naveo je da se u Prijedlogu zakona proširuje broj stegovnih prijestupa, te da se djelatne vojne osobe koje se školuju u Republici Hrvatskoj izjednačuju, glede naknade plaća sa djelatnim vojnim osobama koje se školuju u inozemstvu, odnosno da bi i one primale plaću prema dužnosti koju su obnašale prije razrješenja tj. upućivanja na školovanje, a ne po osobnom činu kao do sada.

Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja, članovi Odbora u raspravi iznijeli su mišljenje da predsjednici i suci prvostupanjskog i Višeg vojnostegovnog suda moraju imati položen pravosudni ispit, a djelatne vojne osobe državni stručni ispit.

Uočeno je da kriterij za prijem osoba na dočasničku dužnost ne mogu biti godine života, već obrazovanje i sposobnost za obavljanje iste, uz naznaku da dobna granica propisana sada važećim Zakonom je dovoljno visoka i da istu ne bi trebalo mijenjati, dok kriteriji za prijem u djelatnu vojnu službu na dužnost djelatnog časnika treba biti stručna sprema, koju treba što više formalizirati tj. na dočasničku dužnost treba primati isključivo osobe koje imaju diplome o završenom stupnju stručne spreme koji je propisan Zakonom.

Slijedom gore navedene rasprave o kriterijima, članovi Odbora raspravljali su i o ustrojavanju vojnih škola.

U daljnjoj raspravi ukazano je da neopravdani izostanak iz službe ili s dužnosti u trajanju od 2 do 5 dana, treba strože sankcionirati budući se radi o djelatnim vojnim osobama.

Uočeno je da se ne poštuje odredba Zakona kojom je propisano da djelatna vojna osoba koje je upućena u tijelo državne vlasti može biti upućena u isto najviše dva puta na 4 godine, s time da između dva uputa mora proteći najmanje dvije godine, te je predloženo da se u Prijedlogu zakona propiše maksimalno vrijeme koje bi djelatna vojna osoba mogla provesti na poslovima u Ministarstvu obrane.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese


z a k l j u č a k


1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi uputit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Borisa Šprema, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK

Boris Šprem