Odbor za obranu Hrvatskoga sabora, na 36. sjednici održanoj 2. prosinca 2010. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 19. studenoga 2010. godine.
Uz Prijedlog odluke, Odbor je zaprimio i Prethodnu suglasnost Predsjednika Republike i Vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske na Nacrt prijedloga predmete Odluke.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja detaljno je obrazložio Prijedlog odluke i naglasio da je trenutno u mirovnoj operaciji ISAF razmješten 16. hrvatski nacionalni kontingent u čijem se sastavu nalazi 319 pripadnika Oružanih snaga te da je na temelju sada važeće Odluke Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, broj 56/10) u 2010. i 2011. godini, moguće u mirovnu operaciju ISAF uputiti do 320 pripadnika Oružanih snaga.
Sukladno novoj savezničkoj strategiji koja uključuje osiguravanje nužnih pretpostavki za provedbu procesa tranzicije odgovornosti za sigurnost i stabilnost Afganistana na afganistanske nacionalne institucije, NATO je pozvao svoje članice, da dodatnim snagama pridonesu NATO-ovoj obučnoj misiji u Afganistanu (NTM-A), kao dijelu mirovne operacije ISAF od kritične važnosti za njezin uspjeh.
Navedeni zahtjevi konkretizirani su u nekoliko navrata od strane nadležnih savezničkih zapovjednika kojim se traži dodatan angažman Oružanih snaga Republike Hrvatske povećanjem broja mentora i instruktora za potrebe obuke afganistanskih snaga sigurnosti te preuzimanja uloge vodeće države u školi vojne policije u Kabulu.
Ministarstvo obrane i Oružane snage Republike Hrvatske izvršile su analizu sposobnosti, te je pozitivno odgovoreno na mogućnost dodatnog angažmana pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u Afganistanu i predloženo je povećanje trenutno odobrene veličine mogućnosti sudjelovanja pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnu operaciju ISAF i to povećanjem sadašnje veličine do 320 pripadnika za 30 pripadnika Oružanih snaga, odnosno mogućnost sudjelovanja pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF), u 2011. i 2012. godini sa do 350 pripadnika uz mogućnost rotacije.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja uslijedila je rasprava, u kojoj je prof. dr. sc. Vesna Pusić izvijestila članove Odbora da se u Afganistanu nalazi i jedna civilna osoba iz Republike Hrvatske koja bez novčanih sredstava, izuzetno dobro obavlja svoj posao i uspješno surađuje sa lokalnim stanovništvom te da bi bilo dobro da se poveže s pripadnicima Oružanih snaga Republika Hrvatske.
Predstavnik predlagatelja predložio je, da kada osoba koja se nalazi u Afganistanu dođe u Republiku Hrvatsku, održi prezentaciju članovima Odbora, što su svi članovi Odbora jednoglasno prihvatili.
Pojedini članovi Odbora iznijeli su mišljenje da informacija s kojom raspolaže Odbor ima nedostatke, pa tako da bi ista trebala sadržavati podatke kakve rezultate daje misija, zašto misija NATO-a više nije dobrodošla među lokalnim stanovništvom te da li su ciljevi svake od faza misije ostvareni.
Neki od članova Odbora pitali su, a predstavnik predlagatelja odgovorio je kako se financira ova faza tranzicije u Afganistanu da li zemlje članice Ujedinjenih naroda sudjeluju u financiranju naveden operacije te koliko bi iznosili izdaci za dodatnih 30 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji bi se uputili u mirovnu operaciju, da li su sredstva za isto osigurana, i da li će u navedenim troškovima participirati i snage saveznika te kakvim su rizicima izloženi obučavatelji i mentori s obzirom da se radi o ratom zahvaćenom području.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno Hrvatskome saboru predložio, donošenje
ODLUKE
O SUDJELOVANJU PRIPADNIKA ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE U MIROVNOJ OPERACIJI U AFGANISTANU (ISAF)
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Borisa Šprema, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK
Boris Šprem