Odbor za obranu

Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF)

Odbor za obranu Hrvatskoga sabora na 27. sjednici održanoj 8. prosinca 2009. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF), koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. prosinca 2009. godine.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.

Sukladno odredbi članka 7. stavka 2. točke 25. Zakona o obrani („Narodne novine“ broj: 33/02, 58/02. i 76/07.), Odbor je raspolagao i Prethodnim mišljenjem Predsjednika Republike i Vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske o Konačnom prijedlogu zakona.

Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju iznio je da se mirovna operacija u Afganistanu temelji na Bonnskom sporazumu od 25. prosinca 2001. godine. Područje operacije ISAF u prvoj fazi bio je grad Kabul i njegova okolica. Širenje mirovne operacije počelo je u prosincu 2003. godine uspostavom NATO-ovog pilot Provincijskog rekonstrukcijskog tima Sjevernoatlanskog saveza. Od svibnja 2005. godine sudjelovanje ISAF-a prošireno je na zapad Afganistana, a u srpnju 2006. godine djelovanje ISAF-a prošireno je na područje juga Afganistana, a u listopadu 2006. godine na područje istoka. Zadaće mirovne operacije ISAF uključuju pomoć vladi Afganistana u osiguranju i održavanju sigurnosnog okružja, razvoju nacionalnih sigurnosnih struktura potporom u obuci i izobrazbi sigurnosnih snaga Afganistana, obnovi zemlje i uspostavi demokratskih struktura te proširenju utjecaja središnje vlasti na području čitavog Afganistana.
Nadalje, predstavnik predlagatelja iznio je da snage ISAF-a trenutno broje oko 60 000 pripadnika iz 42 zemlje članice NATO-a. Sigurnosna prosudba po regionalnoj podjeli u Afganistanu pokazuje da su tijekom proteklog razdoblja aktivnosti pobunjeničkih snaga porasle kao odgovor na ISAF operaciju. Intenzivni napori uloženi su u obuku i opremanje Afganistanske vojske (ANA) te su isti rezultirali  podizanjem njihovih ukupnih operativnih sposobnosti. Razvoj ANA predstavlja temeljnu dugoročnu strategiju ISAF-a za uspjeh.

Predstavnik predlagatelja,na kraju je iznio da se trenutno u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF) nalaze 293 pripadnika OS RH, te da se ovom Odlukom predlaže da se u mirovnu operaciju (ISAF) u 2010. godini, uputiti do 300 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske uz mogućnost rotacije.

Odbor je bez rasprave, jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje

ODLUKE

O SUDJELOVANJU PRIPADNIKA ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE U MIROVNOJ OPERACIJI U AFGANISTANU (ISAF)

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Borisa Šprema, predsjednika Odbora.

 

 
 
 PREDSJEDNIK
         
      Boris Šprem