Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Konačnom prijedlogu zakona o lokalnim izborima, drugo čitanje, P.Z. br. 185

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 19. sjednici održanoj 11. prosinca 2012. godine, Konačni prijedlog zakona o lokalnim izborima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. prosinca 2012. godine.

Odbor je Konačni prijedlog ovog zakona razmatrao kao zainteresirano radno tijelo, pri čemu je sukladno Poslovnikom Sabora utvrđenom djelokrugu, osobitu pozornost usmjerio na odredbe kojima se uređuje ostvarivanje Ustavom i Ustavnim zakonom zajamčenih prava nacionalnih manjina.

U raspravi je ukazano na potrebu da se predloženim zakonom trebaju stvoriti uvjeti za što učinkovitije ostvarivanje izbornog prava pripadnika nacionalnih manjina, imajući u vidu iskustva iz dosadašnje prakse provođenja izbora i probleme na koje su pripadnici nacionalnih manjina ukazivali.

S tim u vezi predloženo je preformuliranje odredbe stavka 2. članka 60. Konačnog prijedloga zakona, prema kojoj je predsjednik biračkog odbora ili od njega ovlašteni član dužan na traženje birača pripadniku nacionalne manjine predati mu glasački listić za izbor zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana iz reda pripadnika nacionalne manjine. Imajući u vidu činjenicu da veliki broj birača pripadnika nacionalnih manjina nije dovoljno educiran o svojim pravima, da ih veliki broj živi u ruralnim područjima gdje je edukacija još uvijek nedostatna ili nedostupna, kao i da je u strukturi tog biračkog tijela u velikoj mjeri zastupljena starija populacija, birački odbori bi trebali imati obvezu ponuditi glasački listić biraču pripadniku nacionalne manjine i ukazati mu na taj način na mogućnost ostvarivanja manjinskog prava da glasa za predstavnika nacionalne manjine. Takav pristup pozitivno bi utjecao i na one manjinske birače koji se iz različitih razloga još uvijek ne odlučuju na korištenje svojih Ustavom i zakonima Republike Hrvatske zajamčenih manjinskih prava. Istaknuto je da bi takvo poticajno zakonsko rješenje trebalo predvidjeti i za sve druge izbore u kojima pripadnici nacionalnih manjina imaju pravo birati svoje predstavnike, imajući u vidu da se u izvješćima o ostvarivanju manjinskih prava često ukazuje na nedovoljan interes pripadnika nacionalnih manjina za njihova zakonom zajamčena prava, a da se pri tome ne sagledavaju uzroci problema i potreba da se stvaraju poticajni uvjeti za ostvarivanje tih prava u praksi.

U cilju pozitivnog pristupa ostvarivanju zajamčenih prava nacionalnih manjina, predloženo je također da se dijelom preciznije uredi odredba stavka 1. članka 103. Konačnog prijedloga zakona. Tom odredbom predviđeno je da se broj članova predstavničkog tijela iz reda pripadnika pojedine nacionalne manjine, sukladno Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina, utvrđuje tako da se udio pojedine nacionalne manjine u ukupnom stanovništvu jedinice samouprave pomnoži brojem članova predstavničkog tijela, a dobiveni broj da se zaokružuje na cijeli broj bez decimalnog ostatka. Ovakvim pristupom čini se izuzetak kada su u pitanju nacionalne manjine, jer se kod njih kod određivanja broja članova predstavničkog tijela iz reda pripadnika pojedine nacionalne manjine ne uvažava decimalni ostatak, kojim se inače u izbornim postupcima zaokružuje cijeli broj sukladno matematičkim pravilima o zaokruživanju brojeva. Stoga je naglašeno da je ta pravila potrebno jednako primijeniti i kada su u pitanju nacionalne manjine.

Ukazano je i na potrebu da predlagatelj preispita odredbe članka 99. Konačnog prijedloga zakona kojim je predviđeno da se kandidati za općinskog načelnika, gradonačelnika, župana i njihovo zamjenika na glasačkom listiću navode abecednim redom prezimena kandidata. Obzirom na to, moguće su situacije da se iz takvog glasačkog listića neće moći utvrditi tko je predložen za „prvog“ zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana, što nije bez značaja za opredjeljivanje birača.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 „za“ i 1 „protiv“) odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese

 ZAKON O LOKALNIM IZBORIMA

uz sljedeće AMANDMANE:

Amandman 1.

U članku 60. stavak 2. riječi „na njegovo traženje predati“ zamjenjuju se riječju „ponuditi“.

Obrazloženje:

Predloženim amandmanom stvaraju se primjereniji zakonski uvjeti za ostvarivanje prava pripadnika nacionalnih manjina na sudjelovanje u izboru zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina, a što je potrebno imajući uz ostalo u vidu i iskustva iz dosadašnjih izbora za predstavnike nacionalnih manjina na svim razinama.

Amandman 2.

U članku 103. u stavku 1. iza riječi „cijeli broj“ dodaju se riječi „temeljem matematičkog pravila o zaokruživanju“, a riječi „bez decimalnog ostatka“ brišu se.

Obrazloženje:

Predloženom izmjenom postiže će se precizniji izričaj odredbe stavka 1. članka 103. Konačnog prijedloga zakona i izjednačava utvrđivanje broja članova predstavničkog tijela iz reda pripadnika pojedine nacionalne manjine s načinom koji se primjenjuje u izbornim postupcima pri zaokruživanju brojeva uz uvažavanje decimalnog ostatka.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina.

PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin