Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Godišnjem izvješću o državnim potporama za 2011. godinu

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 16.sjednici održanoj 12. veljače 2013., razmotrio je Godišnje izvješće o državnim potporama za 2011. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, aktom od 07. prosinca 2012.
Odbor je u smislu članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu zakona, raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Za raspravu, Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske Klasa:421-01/12-02/02 od 1. veljače 2013. godine.

U uvodnom izlaganju  predsjednica Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja  izvjestila je da je u Republici Hrvatskoj u 2011. godini dodjeljeno 9 milijardi kuna državnih potpora, od čega su potpore za poljoprivredu i ribarstvo iznosile 4.1 milijarde kuna a potpore u  industriji i uslugama 4.8 milijardi kuna. Gledajući prema instrumentima, subvencije su iznosile 6.9 milijardi kuna (76,9%), jamstva 1.1 milijardi kuna (12,4%), porez na oslobođenja i olakšice 850,0 milijuna kuna (9,5%), povoljni krediti 63,8 milijuna kuna (0,7%) te potpore dodjeljene putem udjela u vlasničkom kapitalu u iznosu od 42,7 milijuna kuna (0,5%). Unutar potpora industriji i uslugama najveći dio odnosi se na sektorske potpore  (74%)  dok udio potpora za horizontalne ciljeve, uključivo regionalne potpore i potpore na lokalnoj razini iznose 26%. Pojašnjeno je da je prosječni udio potpora u BDP-u zemalja Europske unije 0,50% dok je u Republici Hrvatskoj taj udio u 2011. godini iznosio 1,04%,što Hrvatsku u odnosu na zemlje Europske unije, svrstava u red zemalja sa najvišim udjelom državnih potpora u odnosu na BDP. Kada govorimo o vrstama potpora istaknuto je da se u Europskoj uniji 90% potpora odnose na horizontalne ciljeve dok je ostatak namjenjen sektorskim potporama. Također je istaknuto da su u vodećim zemljama Europske unije državne potpore bitan element industrijske i izvozne politike.

U raspravi koja je uslijedila ukazano je da je osnovni cilj ovoga Izvješća ukazivanje na trendove kako bi se na iste moglo reagirati. Postavljeno je pitanje koji je razumni rok da Republika Hrvatska dođe u nivo prosjeka Europske unije kada govorimo o državnim potporama u odnosu na BDP. U svom odgovoru predsjednica Vijeća pojasnila je da potrebna sredstva predviđena za potpore moraju biti  dovoljna za restrukturiranja kojima su namijenjena. Odgovorila je da je rok za restrukturiranje HŽ-a oko dvije godine dok su za restrukturiranje brodogradnje potrebne najmanje tri godine. Završetkom toga posla direktno će  više sredstava biti utrošeno za potpore za horizontalne ciljeve.
U raspravi također je istaknuto da će se ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju izmijeniti uloga Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, a kontrolu davanja potpora odobravat će Europska komisija.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje sljedećeg

ZAKLJUČKA

Prihvaća se Godišnje izvješće o državnim potporama za 2011.godinu.          
 
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Igora Rađenovića, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA 
Igor Rađenović