Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o rudarstvu, prvo čitanje, P.Z.E. br. 249

Odboru za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 15.sjednici održanoj 29. siječnja 2013., dostavljen je Prijedlog zakona o rudarstvu s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. siječnja 2013. Vlada Republike Hrvatske je svojim dopisom Klasa:310-06/12-01/01, Urbroj: 50301-05/20-13-10 od 24. siječnja 2013. godine obavijestila Hrvatski sabor da povlači prijedlog da se predmetni zakona donese po hitnom postupku, te predložila da Hrvatski sabor navedeni zakonski prijedlog razmotri kao prvo čitanje.

Odbor je u smislu članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu zakona raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.

Za raspravu, Odbor je raspolagao s primjedbama i prijedlozima upućenim od strane Hrvatske udruge poslodavaca, radne skupine za izradu  prijedloga ovoga Zakona pri Ministarstvu gospodarstva, Hrvatske gospodarske komore i Udruge hrvatskih rudarskih inžinjera.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja izvjestio je da se ovim Zakonom   uređuje gospodarenje mineralnim sirovinama i njihova eksploatacija, istraživanje i utvrđivanje rezervi mineralnih sirovina, građenje i uporaba rudarskih objekata i postrojenja, izvođenje rudarskih mjerenja itd. Novine u Zakonu su: propisivanje postupka radi davanja koncesije za eksploataciju mineralnih sirovina, uvođenje jednog javnog natječaja za odobrenje istraživanja mineralnih sirovina radi dobivanja koncesije za eksploataciju, izrada i provjera  Idejnog  rudarskog projekta, ograničenje vijeka eksploatacije kao i osiguranje sanacijskih troškova. Naglasio je da je Zakon dobio suglasnost svih relevantnih državnih institucija, uključujući Državno odvjetništvo, te da se njime štite interesi Republike Hrvatske kao vlasnika mineralne sirovine.

U raspravi koja je uslijedila postavljeno je pitanje istraživanja mineralnih sirovina i njihove ovisnosti o prostornim planovima, pitanje trajne obustave rudarskih radova nakon 180 dana neobavljanja eksploatacije, pitanje postupka trajnog zbrinjavanja CO2 u geološkim sustavima, pitanje ograničenja vijeka eksploatacije na maksimum od 40 godina, pitanje izrade strategije gospodarenja mineralnih sirovina, pitanje kontrole obavljanja rudarskih radova i sanacije, pitanje eksploatacije građevnog pijeska iz šljunka iz vodotoka te pitanje donošenja Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.

U odgovoru na postavljena pitanja pojašnjeno je  da svaki zahvat u prostoru, temeljem Zakona o prostornom  uređenju i gradnji, mora biti uređen važećim prostornim planom. Bez prostornog plana rudarsko-gospodarski subjekti mogli bi biti dovedeni u zabludu budući nakon obavljenih istražnih radova ne bi bili u mogućnosti ishoditi lokacijsku dozvolu a samim time i ostvariti koncesiju za eksploataciju.Što se tiče rudarskih radova, oni se obavljaju temeljem provjerenog rudarskog projekta kojim se definira dinamika izvođenja rudarskih radova. Rok od 180 dana ne odnosi se na dinamiku izvođenja rudarskih radova nego na slučaj kada koncesionar sam odluči i prijavi obustavu radova iz nekih svojih razloga.Pojašnjeno je da se za trajno zbrinjavanje CO2 u geološkim strukturama provodi postupak koncesioniranja kao i za skladištenje plinova u geološkim strukturama. Vijek od maksimalnih 40 godina eksploatacije  određen je temeljem prostiranja količine i kakvoće potvrđenih eksploatacijskih rezervi mineralne sirovine i uvelike utječe i na dinamiku sanacije rudarskog objekta. Sama strategija gospodarenja mineralnim sirovinama Republike Hrvatske radi se za potencijalna ležišta mineralnih sirovina a ne za pobrojavanja odobrenih istražnih prostora i eksploatacijskih polja.Što se tiče kontrole rudarskih radova i sanacije, njih obavlja Državni inspektorat, te pored mjera za neobavljanje sanacije, rudarski gospodarski subjekt je u postupku koncesioniranja  u obvezi Ministarstvu gospodarstva dostaviti bankarsku garanciju na iznos ukupnih troškova za sanaciju rudarskog objekta. Pojašnjeno je da se eksploatacija građevnog pijeska i šljunka iz vodotoka obavlja po Zakonu o vodama, budući  se radi o obnovljivim ležištima mineralne sirovine. Predstavnik predlagatelja izvjestio je da je Zakon o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika u završnoj fazi te da će za nekoliko tjedana biti upućen u saborsku proceduru.

Nakon provedene rasprave Odbor je sa 5 glasova „za“ i 3 glasa „suzdržana“ odlučio Hrvatskome saboru predložiti predložiti sljedeći

ZAKLJUČAK

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o rudarstvu.

2. Sve primjedbe, prijedloge i mišljenja iznijeta u raspravi upućuju se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Igora Rađenovića,  predsjednika Odbora.
 

PREDSJEDNIK ODBORA
      Igor Rađenović