Zagreb - Predsjednik Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb Hrvatskoga sabora Andrija Hebrang primio je u radni posjet predsjednika Odbora za zdravstvo u Parlamentu Republike Mađarske Mihályja Kökényja.
Andrija Hebrang ukratko je predstavio strukturu i nadležnosti saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb. Razgovaralo se o reformskim zahvatima i promjenama u sustavu zdravstva Republike Mađarske, posebice otkako je punopravna članica Europske unije, organizaciji hrvatskoga zdravstvenog sustava i njegovim glavnim boljkama, sustavu doprinosa, bolničkom sustavu te mjerama koje se poduzimaju u cilju financijske konsolidacije. Razgovaralo se i o problemu deficita liječnika i drugog medicinskog osoblja i njihovim plaćama, a razmijenjena su iskustva oko smanjenja bolničkih listi čekanja. Istaknuta je potreba njihove transparentnosti, odnosno dostupnosti uvida građana.
Predsjednik Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb Hebrang rekao je da je glavni problem u tome što financijski disbalans zdravstvenog sustava utječe na ukupan proračun. U Hrvatskoj pacijenti znatno manje participiraju u pokrivanju troškova za lijekove nego u ostalim državama, budući da za lijekove s osnovne liste nema doplate. U Mađarskoj pacijenti sudjeluju s 10 do 50 posto u cijeni lijeka.
Za razliku od saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb, koji u području svoje nadležnosti ima zdravstveni sustav i sustav socijalne skrbi, u mađarskom parlamentu postoje dva odbora, jedan za zdravstveni sustav, a drugi za pitanja socijalne politike i socijalne skrbi. Mihály Kökeny istaknuo je da je Mađarska veliki promotor Hrvatske na njenom putu u Europsku uniju i želi njeno što skorije priključenje. Mađarski zdravstveni sustav je u procesu kontinuirane reforme, a jedna od uloga parlamentarnog odbora za zdravstvo je i kontrola trošenja proračunskih sredstava. U Mađarskoj 70 posto svih medicinskih usluga i lijekova pokriva država, a 30 posto građani. Trenutno nedostaje 15 do 20 posto liječnika i medicinskih sestara, što je pak vezano uz pitanje plaća u javnim službama, izjavio je Kökény.
Obostrano je izražena želja da se ojačaju parlamentarne veze i kontakti dva srodna odbora, posebice u svjetlu budućeg članstva Hrvatske u EU i činjenice da će se nacionalni parlamenti sve više baviti europskim pitanjima.