Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu zakona o sportskoj inspekciji, P.Z. br. 112

21.01.2025.

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 11. sjednici održanoj 21. siječnja 2025. godine razmotrio je Prijedlog zakona o sportskoj inspekciji, P.Z. br. 112, koji je Hrvatskom saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. prosinca 2024. godine.

Odbor je predmetni Prijedlog raspravio kao matično radno tijelo, sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Uvodno je predstavnik predlagatelja pojasnio razloge podnošenja ovog Prijedloga zakona, uz naglasak na promjenama koje će ove izmjene donijeti u provođenje sportske inspekcije.

Za Sportsku inspekciju, kao samostalnu unutarnju ustrojstvenu jedinicu pri Ministarstvu turizma i sporta uvodi se priprema godišnjeg plana rada, čime će se razgraničiti redovan inspekcijski nadzor od onoga koji je posljedicom prijave nepravilnosti u radu sportskih udruga (izvanredan). Nadalje, Sportska inspekcija moći će nadzor vršiti posredno, uvidom u Nacionalni informacijski sustav u sportu (NIAS).

Također, povećava se raspon novčanih kazni za prekršaje na način da se smanji najniži iznos novčane kazne, čime se pokazalo razumijevanje za nepovoljan financijski položaj sportskih udruga, osobito onih koje djeluju zahvaljujući isključivo volonterskom radu svojih članova. 

Obzirom na mali broj drugostupanjskih žalbi na odluke sportskih inspektora, te položaj Sportske inspekcije unutar Ministarstva turizma i sporta kao samostalne ustrojstvene jedinice, predlaže se da se žalba na odluke sportskih inspektora može izjaviti podnošenjem tužbe nadležnom upravnom sudu.

Ukupno 17 sportskih inspektora koji djeluju na području cijele Republike Hrvatske u 2024. godini izvršili su gotovo 1.100 inspekcijskih nadzora, utvrdili više od 579 prekršaja zakonskih odredbi, podnijeli 16 optužnih i 93 prekršajna prijedloga, te je ukupno naplaćeno više od 55.000 eura temeljem izrečenih kazni.

U raspravi koja je uslijedila, postavljeno je pitanje vezano uz ustavno pravo na podnošenje žalbe, uslijed prijedloga da se žalba izriče pokretanjem postupka pred nadležnim upravnim sudom. Predlagatelj je pojasnio kako Ustav Republike Hrvatske u odredbama vezanima uz zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda jamči pravi na žalbu protiv pojedinačnih pravnih akata donesenih u postupku prvog stupnja pred sudom, ili drugim ovlaštenim tijelom. U ovom slučaju, ne ovlašćuje se tijelo za drugostupanjski postupak, nego se predlaže pokretanje upravnog spora protiv odluke sportskog inspektora.

Također, postavljeno je pitanje anonimnih predstavki i zaštite podnositelja takvih prijava sportskoj inspekciji. Predlagatelj se očitovao pozivajući se na članak 10. Prijedloga zakona koji propisuje čuvanje tajnosti podataka o identitetu podnositelja predstavke, na zahtjev podnositelja.

Članove Odbora zanimalo je ima li dovoljno sportskih inspektora kako bi se osigurala kvalitetna primjena Zakona o sportu, te postoji li potreba za zapošljavanjem dodatnih osoba. Istaknuto je kako bi postupanja sportskih inspektora, u svjetlu činjenice da većinom sportskih udruga upravljaju volonteri, trebala dijelom biti usmjerena i na edukaciju, a ne samo na kažnjavanje. Prema mišljenju članova Odbora, kažnjavanje volontera dovelo bi do njihova odustajanja i potencijalno do gašenja sportskih udruga kojima oni upravljaju, a to bi moglo biti samo na štetu sportaša.

Predlagatelj je naglasio kako su edukacije provođene nakon stupanja na snagu Zakona o sportu, te će se i nadalje provoditi sukladno potrebama. Također, naglasio je da je predlagatelj svjestan vrijednosti doprinosa volontera u sportskim udrugama, zbog čega i predlažu snižavanje dosad propisanih najnižih novčanih kazni za prekršaje.

Vezano uz broj sportskih inspektora, njih 17 trenutno djeluje na području Republike Hrvatske. Za naglasiti je i da trenutno u Hrvatskoj djeluje 17.000 sportskih udruga (od čeka ih je 3.000 u Zagrebu), stoga je planirano povećanje broja izvršitelja u sportskoj inspekciji u narednom razdoblju.

Nakon rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (s osam /8/  glasova ZA i jednim /1/ glasom SUZDRŽAN) podržali donošenje sljedećeg Zaključka:

Odbor za obitelj, mlade i sport predlaže Hrvatskome saboru da prihvati Prijedlog zakona o sportskoj inspekciji.
Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja dostavit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio doc. dr. sc. Vesnu Vučemilović, predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
doc. dr. sc. Vesna Vučemilović