Zagreb - Predsjednik Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina dr. Furio Radin, te članovi Odbora dr. sc. Milorad Pupovac, Dorotea Pešić-Bukovac, Nikola Mak, Ratko Gajica i Stjepan Bačić primili su u radni posjet Izaslanstvo Europske komisije za borbu protiv rasizma i nesnošljivosti Vijeća Europe (ECRI), koje čine dva izvjestitelja za Hrvatsku, Fernando Ferreira Ramos i Stelios Perrakis, te Claudia Lam iz Tajništva ECRI-a.
Izaslanstvo dolazi u treći posjet Hrvatskoj radi prikupljanja i izrade Izvješća o stanju u zemlji na području rasizma i nesnošljivosti, kojim se uz analizu situacije iznose i prijedlozi za unapređenje zatečenog stanja. U posljednjem Izvješću izrađenom na temelju posjeta 2000. godine ukazano je na problem diskriminacije kod povratka izbjeglica i povrata imovine, te na potrebu jačanja mjera usmjerenih na pomirbu i izgradnju povjerenja. Prioritet ovoga Izvješća bit će na implementaciji, što podrazumijeva nadzor nad provedbom dosadašnjih preporuka, te njihov stupanj ostvarivanja u praksi.
Dr. Furio Radin naglasio je da se ovaj saborski Odbor bavi svim zakonima i pitanjima koja se tiču problematike ljudskih prava i prava nacionalnih manjima, a cilj mu je stvoriti zakonske pretpostavke kako bi se ljudska prava i prava nacionalnih manjina u potpunosti ispoštovala. Unutar Odbora konstituiran je i Pododbor za ljudska prava, te Pododbor za nacionalne manjine. Dr. Radin podsjetio je da srpska nacionalna manjina u ovom sazivu Hrvatskog sabora ima tri zastupnika. Općenito, broj zastupnika, predstavnika nacionalnih manjina povećan je sa 5 na 8, a u drugim političkim strankama ima zastupnika koji su pripadnici drugih nacionalnih manjina. "Zadnje četiri godine napravljen je veliki korak naprijed, atmosfera od 2000. godine, a nastavlja se i ovim izborima je pozitivna, predstavnici nacionalnih manjina podržavaju Vladu RH, živimo u pozitivnom i demokratskom okružju, što sve znači da su na djelu snažne promjene", komentira dr. Radin.
Dr. sc. Milorad Pupovac rekao je da su Bošnjaci po prvi put zastupljeni u Hrvatskom saboru, što se smatra značajnim napretkom.
Dorotea Pešić-Bukovac i Nikola Mak istaknuli su da se najveći broj pitanja rješava u lokalnoj sredini, što je i najbolji put rješavanja egzistencijalnih problema lokalnog stanovništva. U tom smislu otpočelo je demokratsko predstavljanje nacionalnih manjina na lokalnom nivou kroz Vijeća za nacionalne manjine u lokalnim sredinama.