Odbor za europske poslove

Zaključak Odbora za europske poslove o sudjelovanju Hrvatskoga sabora u sufinanciranju tajništva Konferencije odbora za europske poslove nacionalnih parlamenata država članica Europske unije (COSAC)

Odbor za europske poslove Hrvatskoga sabora je na 6. sjednici održanoj 22. studenoga 2013. raspravljao o pozivu predsjednika Zajedničkog odbora za europske poslove parlamenta Irske Hrvatskome saboru za sudjelovanje u sufinanciranju tajništva COSAC-a u sljedećem financijskom razdoblju od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2015., koji je svim odborima za europske poslove nacionalnih parlamenata država članica Europske unije i Odboru za europske integracije Hrvatskoga sabora dostavljen dopisom 1. ožujka 2013. godine.

COSAC predstavlja važan okvir za suradnju nacionalnih parlamenata država članica Europske unije. Odluka o osnivanju COSAC-a donesena je na konferenciji predsjednika parlamenata zemalja članica Europske unije u Parizu 16. studenoga 1989. Osnovna zadaća COSAC-a je jačanje uloge odbora nacionalnih parlamenata koji se bave europskim poslovima kroz redovito sastajanje članova odbora za europske poslove nacionalnih parlamenata sa predstavnicima svih institucija Europske unije.

Na sastancima COSAC-a sudjeluje do šest zastupnika nacionalnih parlamenata i do šest zastupnika Europskoga parlamenta. Slijedom stjecanja statusa države kandidatkinje za članstvo u Europskoj uniji Odbor za europske integracije Hrvatskoga sabora je od 2004. godine sudjelovao u radu COSAC-a u statusu promatrača. Na 50. sastanku COSAC-a u Vilniusu, 27. – 29. listopada 2013. izaslanstvo Odbora za europske poslove Hrvatskoga sabora prvi je put sudjelovalo kao punopravni član COSAC-a.
 
Litavski Odbor za europske poslove je u srpnju 2013. ponovio poziv nacionalnim parlamentima koji nisu dostavili pismo namjere sudjelovanja u sufinanciranju Tajništva COSAC-a da to učine do 15. listopada 2013.

Ukupni troškovi iznose oko 80,000 EUR godišnje, a ravnomjerno su raspoređeni između nacionalnih parlamenata država članica EU-a te isti iznose maksimalno oko 3000 eura godišnje po državi članici.

Donesenim Zaključcima na 50. sastanku COSAC-a koji je održan u Vilniusu, od 27. do 29. listopada 2013. COSAC pozdravlja činjenicu da je 27 nacionalnih parlamenata potpisalo i dostavilo pismo namjere o sudjelovanju u sufinanciranju Tajništva COSAC-a za novo financijsko razdoblje. Također, istim Zaključcima pozvan je preostali nacionalni parlament na dostavu pisma namjere što je ranije moguće, kako bi se iznos od 80.000 eura godišnje ravnomjerno rasporedio na sve države članice Europske unije.

Nadalje, na 50. sastanku izabrana je i nova stalna članica tajništva COSAC-a Christiana Fryda iz nacionalnog parlamenta Cipra za razdoblje od 2014. do 2015. što znači da će nacionalni parlament Cipra obavljati sve financijske poslove vezane uz funkcioniranje tajništva.

Početkom 2015. nacionalnim parlamentima koji sudjeluju u financiranju tajništva COSAC-a nacionalni parlament Cipra uputit će dopis sa zamolbom za retrogradnom uplatom troškova funkcioniranja tajništva u 2014. godini.

Nakon provedene rasprave Odbor za europske poslove jednoglasno je donio sljedeći

ZAKLJUČAK

Odbor za europske poslove podržava sudjelovanje Hrvatskoga sabora u sufinanciranju Konferencije odbora za europske poslove nacionalnih parlamenata država članica Europske unije u financijskom razdoblju od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2015.

                                 
PREDSJEDNIK ODBORA

Daniel Mondekar, prof.

 

U prilogu:  nacrt pisma namjere koje je Hrvatski sabor pozvan potpisati i dostaviti nacionalnom parlamentu Litve