Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost na 65. sjednici, održanoj 29. studenoga 2019., raspravljao je o Konačnom prijedlogu zakona o Obalnoj straži Republike Hrvatske, P. Z. br. 755 (dalje u tekstu: Konačni prijedlog zakona), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 14. studenoga 2019.
Sukladno članku 179. stavku 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je predloženi zakonski prijedlog razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je istaknuo da se Konačnim prijedlog zakona definiraju poslovi Obalne straže i ovlaštenih osoba te reguliraju svi poslovi Obalne straže. Nadalje, istaknuo je kako je primarna zadaća Obalne straže nadzor i zaštita suverenih prava i interesa te provedba jurisdikcije Republike Hrvatske u zaštićenom ekološko-ribolovnom pojasu i otvorenom moru, a u teritorijalnom moru i unutarnjim morskim vodama Republike Hrvatske Obalna straža Republike Hrvatske pruža potporu tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima u nadzoru i zaštiti prava i interesa Republike Hrvatske na moru.
Nastavno je predstavnik predlaganja naglasio kako su more, podmorje i morsko dno posebno važni za gospodarski razvoj Republike Hrvatske, stoga se pozornost usmjerava na održivo gospodarenje i zaštitu bogatstava koja se nalaze u morskim područjima nad kojima Republika Hrvatska ima suverenitet, suverena prava i jurisdikciju. Obalna straža Republike Hrvatske organizacijski se oslanja na raspoložive kapacitete Hrvatske ratne mornarice. Uglavnom se to odnosi na iskoristivost ljudskog potencijala, obučnih kapaciteta te potpunu logističku potporu provedbi svih aktivnosti.
Konačnim prijedlogom zakona uređuju se postupanja vezana uz nadzor morskog ribarstava, nadzor sigurnosti plovidbe, zaštitu morskog okoliša, zaštitu prirodne i kulturne baštine. Također, Konačnim prijedlogom zakona se iscrpno propisuju ovlasti ovlaštenih osoba Obalne straže Republike Hrvatske koje su u odnosu na važeći Zakon stupnjevane po kategorijama, utvrđuju se uvjeti za davanje ovlasti ovlaštenim osobama Obalne straže za obavljanje inspekcijskih poslova na moru u pojedinim upravnim područjima te će to pridonijeti jačanju sigurnosti i zaštiti interesa Republike Hrvatske na moru. Vezano uz isto, predstavnik predlagatelja je istaknuo kako, Konačni prijedlog zakona prepoznaje i ulogu Središnje koordinacije, njezina Stručnog tijela i područnih jedinica kao tijela nadležnih za koordinaciju rada u zaštiti interesa Republike Hrvatske na moru. što predstavlja mjeru unaprjeđenja stanja sigurnosti sukladno zadaćama sustava domovinske sigurnosti,
Zaključno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako su u Konačnom prijedlogu zakona prihvaćene primjedbe Odbora za zakonodavstvo te prijedlog zastupnika Ante Sanadera u smislu prepoznavanja Hrvatske vatrogasne zajednice kao dijela sustava domovinske sigurnosti u Središnjem tijelu, Stručnom timu i područnim jedinicama, dok Odbor nije imao primjedbi u prvom čitanju.
Slijedom iznesenog Konačni Prijedlog zakona predstavlja daljnje unaprjeđenje u izgradnji sustava domovinske sigurnosti i obavljanju poslova Obalne straže te ojačanju suradnje koordinacije rada nadležnih tijela na moru.
Bez rasprave, jednoglasno, s 9 glasova „ZA“, Odbor predlaže Hrvatskome saboru da donese
ZAKON O OBALNOJ STRAŽI REPUBLIKE HRVATSKE.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Ranko Ostojić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove eventualne odsutnosti ili spriječenosti, za izvjestitelja se određuje Petar Škorić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ranko Ostojić