Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 55. sjednici održanoj 30. listopada 2019. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima za mladež, drugo čitanje, P.Z.E. br. 656, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 24. listopada 2019. godine.
Odbor je Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnica predlagatelja uvodno je naglasila da se ovim Konačnim prijedlogom zakona predlažu četvrte izmjene i dopune Zakona o sudovima za mladež, prvenstveno radi usklađivanja nacionalnog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije, transponiranjem i implementacijom Direktive (EU) 2016/800 o postupovnim jamstvima za djecu koja su osumnjičenici ili optuženici u kaznenim postupcima, kao i radi usklađivanja sa izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku i Zakona o sudovima.
Slijedom navedenog, u Zakon se uvode nova postupovna jamstva za maloljetnike koji su osumnjičenici ili optuženici u kaznenim postupcima, u Zakon se unose odredbe o sadržaju pouke o pravima maloljetnika, detaljnije se propisuje način na koji maloljetnik mora biti poučen o značenju svojih prava, uvodi se obveza informiranja nositelja roditeljske odgovornosti o pravima maloljetnika, te uručenje ili dostava pouke o pravima maloljetnika roditelju ili skrbniku. Nadalje, propisuje se pravo maloljetnika na pratnju roditelja ili skrbnika tijekom ispitivanja pred sudom i sudskog postupka, dok je obvezna obrana za maloljetnika pomaknuta u najraniju fazu postupka. Propisuje se obveza sudu da temeljem izvješća stručnog suradnika ili centra za socijalnu skrb utvrdi nastup značajnih promjena u odnosu na postojeće podatke, kao i obveza pozvati na sjednicu vijeća predstavnika centra za socijalnu skrb i stručnog suradnika suda. Predloženim izmjenama i dopunama također će se izvršiti usklađivanje s izmjenama ZKP-a propisivanjem kako se odredbe o policijskom ispitivanju osumnjičenika, kao radnji s dokaznom snagom, primjenjuju i u postupku prema maloljetniku. Također, rokovi zastare izvršenja maloljetničkog zatvora usklađuju se s obzirom da KZ više ne razlikuje relativnu i apsolutnu zastaru.
Predstavnica predlagatelja obrazložila je u nastavku najvažnije razlike između Konačnog prijedloga zakona u odnosu na tekst Prijedloga zakona.
U raspravi je izneseno da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona o sudovima za mladež predlažu brojna prava osumnjičenih ili optuženih maloljetnika u kaznenim postupcima, s obzirom na predložene novine izneseno je mišljenje da paralelno s provedbom postupka donošenja Zakona treba testirati njegovu praktičnu primjenu na radionicama, a sve u svrhu otklanjanja problema provedbi Zakona.
Nakon rasprave, Odbor za pravosuđe jednoglasno je sa sedam ( 7) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima za mladež
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc. Orsat Miljenić