Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za djecu za 2019. godinu

07.10.2020.

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora na 2. sjednici održanoj 7. listopada 2020. godine, raspravljao je o Izvješću o radu Pravobraniteljice za djecu za 2019. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada, aktom od 24. kolovoza 2020. godine.

Odbor je Izvješće o radu Pravobraniteljice za djecu za 2019. godinu razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

Pravobraniteljica za djecu u uvodnom izlaganju istaknula je kako je potrebno učinkovitija zaštita djece te jačanje društvene svijesti. Tijekom 2019. godine zaprimljeno je 1741 prijava što je 10 % više od prethodne godine.

Najviše prijava, pritužbi, upita i zahtjeva zabilježeno u području sigurnosti i zaštiti prava  djece, a zabrinjava nagli rast smrtnosti djece uslijed stradavanja u prometnim nesrećama. Povećan je broj djece koja su izdvojena iz obitelji i smještena u domove jer nema dovoljno udomiteljskih obitelji. Djeca s problemima u ponašanju smještena u domove žive u neprimjerenim uvjetima i ne dobivaju potrebnu podršku ni tretman. Najviše prijava povrede osobnih prava djece odnosilo  se na pravo djeteta na život s roditeljima i roditeljsku skrb (737) uključujući ostvarivanje sadržaja roditeljske skrbi te ograničavanje ili oduzimanje prava na roditeljsku skrb i djetetovo uzdržavanje.

Prema podacima MUP-a tijekom 2019. godine zabilježeno je 765 djece tražitelja međunarodne zaštite, a 70 ih je bilo bez pratnje roditelja ili skrbnika. Postupci reguliranja boravišnog statusa djece stranih državljana, prema podacima MUP-a, u većini se slučajeva pozitivno rješavaju. Od 1.522 zahtjeva za privremeni boravak djece rođene izvan RH, odbijeno je pet, a od 299 zahtjeva za privremeni boravak djece rođene u RH, nijedan nije odbijen.

Tijekom 2019. godini prema podacima MUP-a prijavljeno je 6.859 kaznenih djela na štetu djece, što je za 32,2 % više nego u 2018. godini. Kao i prijašnjih godina, prisutne su pritužbe na sporost u procesuiranju počinitelja, preblago kažnjavanje počinitelja kaznenih djela, neodgovarajući tretman djeteta u postupku i narušavanje djetetove privatnosti.

Pojedini sudski postupci prema maloljetnicima neopravdano dugo traju, unatoč načelu žurnosti, što svrhu izricanja maloljetničkih sankcija čini dvojbenom. Najviše teškoća uočeno u izvršenju odgojne mjere upućivanja u odgojnu ustanovu, dok su uvjeti izvršenja odgojne mjere upućivanja u odgojni zavod za mušku populaciju u Odgojnom zavodu u Turopolju značajno unaprijeđeni.

U raspravi je pohvaljeno Izvješće Pravobraniteljice za djecu a zabrinjava porast broja prijava, porast povrede prava djece te velik broj djece koja su izložena siromaštvu. Potrebna je bolja međuresorna suradnja, te pravovremeno reagiranje svih nadležnih tijela kako bi se osigurala sigurnost te pravovremena zaštita dobrobiti djeteta. U raspravi je napomenuto i kako bi se moralo iznaći rješenje za sportske aktivnosti djece, koje imaju važnu ulogu u razvoju djece a u mnogim sportovima zbog pandemije i mjera zaštite od COVIDA-19 mnoge sportske aktivnosti djece su onemogućene.

Nakon provedene rasprave Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina većinom je glasova  (7 glasova «ZA», i 2 glasa „SUZDRŽAN“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg  z a k lj u č k a

PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE O RADU PRAVOBRANITELJICE ZA DJECU ZA 2019. GODINU

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti dr. sc. Zlatka Hasanbegovića, potpredsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Milorad Pupovac