Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 39. sjednici održanoj 4. lipnja 2013. godine, Izvješće o obavljenoj reviziji bolničkih zdravstvenih ustanova za 2011., koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 9. Zakona o Državnom uredu za reviziju, dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 26. travnja 2013. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je, na temelju članka 65. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o predmetnom Izvješću u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik Državnog ureda za reviziju istaknuo je, osim ostalog, da je Državni ured za reviziju obavio reviziju 30 bolničkih zdravstvenih ustanova kojom su obuhvaćeni financijski izvještaji i poslovanje za 2011. svih kliničkih bolničkih centara, kliničkih bolnica i općih bolnica u Republici Hrvatskoj. O financijskim izvještajima i poslovanju bolnica za 2011. izražena su 2 bezuvjetna mišljenja (Opća bolnica Karlovac i Opća županijska bolnica Požega) i 28 uvjetnih mišljenja. Prihodi i primici revizijom obuhvaćenih bolnica iznose 9.447.855.632,00 kn i čine više od 85% ukupnih prihoda i primitaka svih bolnica u Republici Hrvatskoj za 2011. U 2011. su gotovo sve revizijom obuhvaćene bolnice ostvarile manjak, odnosno iskazale negativan financijski rezultat. Ukupan manjak prihoda i primitaka za 2011. iznosi 385.037.267,00 kn ili 4,1% ukupnih prihoda i primitaka. Ukupne obveze iznose 4.819.657.002,00 kn i veće su od ukupnih potraživanja za 71,8%. Negativni trendovi u poslovanju bolnica su nastavljeni i u 2012., pa je većina bolnica iskazala manjak prihoda i primitaka nad rashodima i izdacima
U raspravi na Odboru iznijeta su sljedeća stajališta:
- Pohvaljeno je predmetno Izvješće iz razloga što sa konkretnim podacima ukazuje na probleme s kojima se suočava bolnički zdravstveni sustav u Republici Hrvatskoj. Prema iznijetom mišljenju zabrinjavajuće je što se u svakom dijelu financijskog poslovanja velike većine bolničkih zdravstvenih ustanova mogu naći određeni propusti koji se odnose na: planiranje i računovodstveno poslovanje; rashode za zaposlene; rashode za lijekove i medicinski potrošni materijal; potraživanja i obveze; te postupke javne nabave. Naime, od ukupno revidiranih 30 bolničkih zdravstvenih ustanova samo je za dvije izraženo bezuvjetno mišljenje dok je za njih 28 izraženo uvjetno mišljenje.
- Posebno je ukazano na visoke rashode i izdatke bolnica u 2011. godini koji su veći za 4,9% u odnosu na 2010. godinu. Vrijednosno najznačajniji rashodi i izdaci se odnose na rashode za zaposlene. Upozoreno je na problem sustava plaća u zdravstvu koji je uređen s više zakona i propisa, kao i na neusklađenost odredbi Kolektivnog ugovora i Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama što je prouzrokovalo različite isplate plaća u određenim bolničkim zdravstvenim ustanovama. Iznijeto je i mišljenje da do navedenih problema sa plaćama ne bi došlo da je zadržan prijašnji sustav platnih razreda temeljem kojeg su se isplaćivale plaće i u bolničkim zdravstvenim ustanovama. Revizijom su, osim ostalog, utvrđene i nepravilnosti u primjeni koeficijenata složenosti poslova, u obračunu naknada za dežurstva i pripravnost, te pripadajućih dodataka na plaću. Naime, u većini bolnica obračun naknade za rad u dežurstvu i naknade za pripravnost za ravnatelja i pomoćnika ravnatelja se obavljao polazeći od osnovne plaće tih radnih mjesta, umjesto osnovice izračunane primjenom koeficijenta radnog mjesta na kojem je ravnatelj, odnosno pomoćnik ravnatelja bio dežuran ili u pripravnosti. Na isti način je i drugim zaposlenicima na položaju obračunavana naknada za dežurstvo ili pripravnost. Upravna vijeća bolnica trebala bi bolje kontrolirati financijsko poslovanje bolnica, pa tako i isplatu plaća koja je različita u pojedinim bolnicama.
- Istaknuto je da su i rashodi za lijekove i medicinski potrošni materijal također visoka stavka u ukupnim rashodima, a zabrinjava činjenica da većina bolnica koncem godine ne obavlja popis zaliha lijekova i potrošnog medicinskog materijala u organizacionim jedinicama, te da se pri izradi plana nabave ne uzima u obzir količina lijekova i medicinskog materijala na zalihama.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je, jednoglasno, predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
Z A K LJ U Č A K
1. Prihvaća se Izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji bolničkih zdravstvenih ustanova za 2011.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.Srđan Gjurković, dipl.oec., predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
mr.Srđan Gjurković,dipl.oec.