Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 34. sjednici održanoj 7. lipnja 2018. godine, razmotrio je Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o osnivanju Europskog nadzornog tijela za rad, COM (2018) 131, D.E.U. br.18/016, koje je predsjedniku Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora, proslijedio Odbor za europske poslove, aktom od 18. svibnja 2018. godine.
Stajalište Republike Hrvatske usvojila je Koordinacija za vanjsku i europsku politiku i ljudska prava Vlade Republike Hrvatske, Zaključkom Klasa: 022-03/18-07/152, Urbroj: 50301-23/21-18-1 na sjednici 9. travnja 2018. godine.
Uvodno izlaganje podnio je predstavnik nadležnog tijela za izradu prijedloga stajališta Ministarstva rada i mirovinskoga sustava. Pritom je istaknuo da će se donošenjem Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o osnivanju Europskog tijela za rad osigurati pravedna primjena pravila o mobilnosti radne snage na unutarnjem tržištu. Osnovni cilj je informirati građane i poslodavce o radnim mjestima i mogućnostima zapošljavanja. Budući da je u zadnjem desetljeću udvostručen broj mobilnih građana koji žive i/ili rade u drugoj državi članici, u 2017. godini bilo ih je 17 milijuna, Europsko tijelo za rad osniva se kako bi pomoglo građanima, poslodavcima i nacionalnim tijelima da se maksimalno iskoriste prilike koje omogućuju slobodno kretanje i mobilnost radne snage.
U raspravi je iznijeto mišljenje po kojemu bi nadležna tijela trebala uključiti u rad socijalne partnere prije zauzimanja Stajališta Republike Hrvatske. Nadalje, u raspravi je iznijeta sugestija da bi trebalo uložiti napore da sjedište Europskog tijela za rad/Agencije bude u Republici Hrvatskoj.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (8 za) donio sljedeće
M I Š L J E N J E
Prihvaća se Stajalište Republike Hrvatske o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o osnivanju Europskog nadzornog tijela za rad, COM (2018) 131, D.E.U. br.18/016
Predsjednik Odbora
Gordan Maras