Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav

Izvješće Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav s rasprave o Godišnjem izvješću pučke pravobraniteljice za 2013. godinu

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora na 67. sjednici održanoj 28. svibnja 2014. godine raspravio je Godišnje izvješće o radu pučke pravobraniteljice za 2013. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila pučka pravobraniteljica, aktom od 31. ožujka 2014. godine.

Odbor je navedeno Izvješće raspravio na temelju svoje nadležnosti iz članka 60. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo.

Vlada Republike Hrvatske dostavila je mišljenje na navedeno Izvješće.
U raspravi je Odbor  saslušao sve primjedbe pučkog pravobranitelja glede ostvarivanja prava građana u odnosu s državnim tijelima.

Posebno je istaknuto kako je Izvješće potpuno i pregledno te kako su predložene dobre preporuke pučke pravobraniteljice. Međutim navedeno je kako je zabrinjavajući ukupan porast predmeta od 63%, odnosno porast predmeta od 22% „…kada su u pitanju pritužbe o etničkoj diskriminaciji…“.

Zatraženo je od pučke pravobraniteljice da objasni preporuke pod brojevima 28., 29., 30., 31. i 32. predmetnog Izvješća s obzirom na prijedloge iz mišljenja Vlade Republike Hrvatske. Navedeno je kako se Vlada Republike Hrvatske nije referirala u pogledu razlikovanja pojmova zlostavljanja na radu (mobinga) i diskriminacije što bi bilo nužno jer da se radnja definira kao diskriminatorna „…mora postojati diskriminacijska osnova…". Također, pučka pravobraniteljica je pojasnila kako se „…s dijelovima iz mišljenja Vlade Republike Hrvatske ne slaže…“ te kako će ostati pri predloženim preporukama.
Istaknuto je kako će Hrvatski sabor donijeti zakon koji će urediti pitanje zaštite na radu, ali kako će njegovim odredbama biti samo djelomično riješen problem zlostavljanja na radu (mobinga). Naglašena je potreba donošenja cjelovitog zakona koji će se odnositi na navedenu problematiku. U istom izlaganju, navedeno je kako „priziv savjesti“ mogu imati samo određene profesije dok je mišljenje da država mora zdravstvenu zaštitu na jednak način omogućiti svim osobama. Pojašnjeno je da kada se osoba poziva na  „priziv savjesti“ to mora učiniti unaprijed kako bi se osiguralo postupanje u skladu sa zakonom koje bi pružilo zadovoljavajuću zdravstvenu zaštitu.

Posebno je raspravljena točka 3.19. Izvješća „Neprihvatljivo i diskriminatorno izražavanje u javnom prostoru“, u pogledu brojnih kazni za „…skandiranje, hukanje i pozdravljanje sa: Za dom spremni…kako domaćih klubova tako i Hrvatske nogometne reprezentacije…“ koje su izrečene od strane FIFA-e i UEFA-e te  je istaknuto kako Hrvatski nogometni savez i Državno odvjetništvo nisu u tim slučajevima postupali. Također, spomenuto je da je izjava osobe iz javnog života o tome kako djeca koja žive sa samohranim roditeljima žive u neprirodnom okruženju, diskriminirajuća. U tom smislu, izraženo je mišljenje kako preporuka iz Izvješća kojom se predlaže da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Ministarstvo unutarnjih poslova kontinuirano educiraju mlade o neprihvatljivosti svake vrste nasilja i govoru mržnje, nije dostatna. Pučka pravobraniteljica je pojasnila kako smatra da je „…upravo edukacija ključna…“ te kako izrečene visoke novčane kazne nisu dale nikakvih rezultata.

S obzirom na izlaganje pučke pravobraniteljice u vezi uvjeta rada Ureda pučke pravobraniteljice, podržan je prijedlog da Odbor uputi dopis Ministarstvu financija radi povećanja financijskih sredstava nužnih za učinkovitije djelovanje, povećanje kapaciteta i ostale potrebe Ureda pučke pravobraniteljice. S obzirom da su sredstva za rad pučke pravobraniteljice predviđena u državnom proračunu za 2014., bilo bi nužno da se prilikom eventualne izrade izmjena i dopuna državnog proračuna za 2014. predvidi mogućnost povećanja sredstava za rad pučke pravobraniteljice, odnosno da se ona predvide u državnom proračunu za 2015.

Odbor jednoglasno (9 glasova „ZA“)  predlaže Hrvatskom saboru da prihvati ovo Izvješće.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Peđu Grbina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Peđa Grbin