Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 13. sjednici održanoj 11. prosinca 2008. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o zdravstvenoj zaštiti, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z. br. 230, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 05. prosinca 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio Prijedlog zakona te je kao razlog hitnog postupka, naveo što bržu provedbu sveobuhvatne reforme zdravstvenog sustava Republike Hrvatske.
Predloženim zakonom uređuju se načela i mjere zdravstvene zaštite, prava i obveze osoba u korištenju zdravstvene zaštite, nositelji društvene skrbi za zdravlje stanovništva, sadržaj i organizacijski oblici obavljanja zdravstvene djelatnosti te nadzor nad obavljanjem zdravstvene djelatnosti.
U raspravi su posebno izdvojeni dijelovi zakona koji se odnose na osiguravanje cjelovite zdravstvene zaštite žena, a ne samo u vezi s planiranjem obitelji, trudnoćom, porođajem i majčinstvom.
U raspravi je također ukazano na teškoće u ostvarivanju načela jednake dostupnosti zdravstvene zaštite i prava na zdravlje i zdravi način života kao temeljnog ljudskog prava osoba s invaliditetom. Odnosi se to ne samo na nedostatak adekvatne opreme prilagođene njihovim potrebama, već i na nedostatak edukacije zdravstvenog osoblja.
U raspravi dio članova i članica Odbora posebno je pohvalio intenciju decentralizacije ovlasti, organiziranosti i obveza u obavljanju zdravstvene zaštite.
Članovi/ce Odbora jednoglasno su odlučili podnijeti sljedeće amandmane na tekst Konačnog prijedloga zakona:
Amandman 1.
U članku 17. st. 1. točka 9. iza riječi:
„mladeži“
stavlja se zarez, a ostatak teksta se briše.
između točki 9. i 10. stavlja se nova točka 9.a koja glasi:
„osiguravanje cjelovite zdravstvene zaštite žena, a posebno u vezi s planiranjem
obitelji, trudnoćom, porođajem i majčinstvom,“
Obrazloženje:
Prema odredbama Nacionalne politike za promicanje ravnopravnosti spolova 2006. do 2010. godine (Programsko područje 6. Žene i zdravlje) Ministarstvo zdravstva će pri izradi zakonskih prijedloga koji su vezani za ostvarenje strategije i plana reforme sustava zdravstva i zdravstvenog osiguranja, voditi računa o posebnim potrebama žena. Stoga je potrebno odvojiti mjere zdravstvene zaštite djece i mladeži od mjera zdravstvene zaštite žena.
Amandman 2.
U članku 68. u stavku 2. riječi:
„jedna trećina“
zamjenjuju se riječima:
„najmanje 40%“
Amandman 3.
U članku 114. u stavku 1. iza riječi:
„devet članova“
stavlja se zarez i dodaju se riječi:
„od čega najmanje 40% osoba suprotnog spola.“
Obrazloženje amandmana 2. i 3.:
Prema Zakonu o ravnopravnosti spolova (članak 12. stavak 3. i 4.) pri imenovanju u državna tijela i tijela jedinice lokalne i područne samouprave i druge pravne osobe s javnim ovlastima, mora se voditi računa o uravnoteženoj zastupljenosti oba spola, a osjetna neuravnoteženost jednog spola postoji ako je zastupljenost jednog spola u tijelima političkog i javnog odlučivanja niža od 40%.
Članovi/ce Odbora većinom glasova (6 za i 3 protiv) odlučili su predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
U tekstu kako ga je predložila Vlada RH zajedno s prihvaćenim amandmanima Odbora.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.
Predsjednica Odbora
Gordana Sobol