Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 11. sjednici održanoj 24. rujna 2008. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o liječenju neplodnosti i postupcima oplodnje s biomedicinskom pomoći, P.Z. br. 122, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Klub zastupnika SDP-a u Hrvatskom saboru, aktom od 23. lipnja 2008. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo. Odbor je raspolagao pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt.
Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio Prijedlog zakona.
U RH postupak oplodnje s biomedicinskom pomoći pravno je reguliran Zakonom o zdravstvenim mjerama za slobodno odlučivanje o rađanju djece (NN br. 18/78).
Razvoj medicinske znanosti omogućuje primjenu novih oblika medicinske pomoći u liječenju neplodnosti stoga postoji potreba donošenja novoga zakona.
Ovim Prijedlogom zakona uređuju se zdravstvene mjere s kojima se ženama i muškarcima pomaže pri začeću djeteta, određuju vrste postupaka oplodnje s biomedicinskom pomoći, te prava, obveze i odgovornosti svih sudionika ovih postupaka, zdravstvenih stručnjaka i ustanova.
Predstavnica Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi istakla je da je zakonsko uređivanje medicinski potpomognute oplodnje sastavni dio usklađivanja zakonodavstva RH s pravnom stečevinom Europske unije, te da je pokrenuta javna rasprava s ciljem pripreme nacrta prijedloga zakona koji će sveobuhvatno riješiti to pitanje do ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju.
Iznesen je prijedlog udruge Roditelji u akciji (RODA) prema kojem bi pravo na medicinski potpomognutu oplodnju imale i punoljetne poslovno sposobne žene bez partnera, odnosno žene koje ne žive u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici, sukladno odredbama Zakona o ravnopravnosti spolova (NN 82/08.) koji u članku 6. zabranjuje diskriminaciju na temelju bračnog ili obiteljskog statusa.
U raspravi koja je uslijedila članovi i članice Odbora iznijeli su različita mišljenja vezana uz dvojbe oko donošenja ovog zakona, no suglasili su se kako je ovo područje potrebno što prije zakonski regulirati, kako bi se omogućila primjena novih oblika medicinske pomoći a istovremeno spriječila zlouporaba. Pitanja i problemi neplodnosti trebaju se promatrati kao javnozdravstveni problem odnosno problem društva u cjelini, s obzirom da se svaki 6. par u Hrvatskoj suočava s tim problemom.
Nakon provedene rasprave, Odbor za ravnopravnost spolova je većinom glasova 7 za i 4 protiv odlučio predložiti Hrvatskom saboru da ne prihvati
Zakon o liječenju neplodnosti i postupcima oplodnje s biomedicinskom pomoći
u tekstu kako ga je predložio Klub zastupnika SDP-a.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.
Predsjednica Odbora
Gordana Sobol