Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 233

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 18. sjednici održanoj 10. prosinca 2008. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 05. prosinca 2008. godine, s prijedlogom da se Zakon donese po hitnom postupku.

Odbor je Prijedlog zakona raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno ovlasti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom obrazloženju predstavnika predlagatelja istaknuto je da se predloženim izmjenama Zakona naše materijalno kazneno zakonodavstvo usklađuje se s europskom pravnom stečevinom, te se predlažu izmjene radi učinkovite borbe na suzbijanju organiziranog kriminaliteta i korupcije.

Najznačajnije promjene sadržane su u slijedećem: daje se definicija terorizma i terorističkog djela, uvode se nova kaznena djela javnog poticanja na terorizam, obuke terorizma i novačenja, pooštrava se kažnjavanje za udruživanje u terorističku grupu i organizaciju, propisuju se oblici prijevare na štetu financijskih interesa Europske zajednice, predlaže se proširenje odredbe o oduzimanju imovine pribavljene kriminalnim aktivnostima, inkriminira se trgovanje djecom zbog nezakonitog posvojenja, omogućava se pristup kaznenim evidencijama ustanovama koje se bave odgojem, obrazovanjem i skrbi o djeci i maloljetnim osobama.

U općoj raspravi članovi Odbora suglasni su u ocjeni da su predložene izmjene iznimno osjetljive. Uvažavajući nakanu predlagatelja za hitnim izmjenama materijalnog prava u pravcu borbe protiv organiziranog kriminala i terorizma, naglašeno je da neke predložene izmjene ne podnose hitnost jer bi upravo zbog njihove važnosti i složenosti trebalo provesti širu raspravu.

Upozoreno je i na činjenicu da doslovno prevođenje i prepisivanje Europskih konvencija u korpus našeg Kaznenog zakona može biti pogubno za njegov ukupan izričaj, a isto tako naglašeno je da u tekstu Zakona treba izbjegavati doslovne prijevode i terminologiju koja nije u duhu hrvatskoga jezika. Iskazana je dvojba glede najave novog Kaznenog zakona u 2009. godini, s obzirom da je postojeći Zakon noveliran u više navrata, a posebno u odnosu na sadašnje vrlo opširne izmjene, dakle vjerojatno se radi o kompilaciji dosadašnjih izmjena i dopuna, a ne o suštinski novom Zakonu.

Na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona članovi Odbora iznijeli su slijedeća mišljenja, prijedloge i primjedbe:

-predlaže se u članku 2. stavak 2. riječi „iz članka 21. Zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta“ zamijeniti riječima „za kaznena djela iz nadležnosti Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta“. U istom stavku riječi „ne učini vjerojatnim“ zamijeniti riječima “ne dokaže“.

U stavku 3. istoga članka predlaže se razmotriti vremensku primjenu proširenog oduzimanja imovinske koristi, odnosno vremensku granicu obuhvata ukupne imovine obzirom na vrijeme njenog stjecanja. Predlaže se razmotriti pitanje stjecanja imovine od strane treće osobe navođenjem uvjeta da nije stečena u dobroj vjeri ili se radi o fiktivnim pravnim poslovima,
-u članku 3. stavku 3. i 4. predlaže se brisati riječ „iznimno“, jer je potrebno osigurati dobivanje podataka iz kaznene evidencije ustanovama obrazovanja, odgoja, njege i skrbi nad djecom i maloljetnicima posebno pri zasnivanju radnih odnosa u radu s tim kategorijama. Mišljenje je Odbora da se ovim člankom parcijalno rješava samo jedna kategorija, a da bi trebalo proširiti krug ovlaštenika dobivanja podataka iz kaznene evidencije sukladno postojećim posebnim zakonima koji postavljaju posebne uvjete za pojedinu vrstu kaznenog djela. Posebno je važno da o izrečenim sigurnosnim mjerama zabrane obavljanja djelatnosti budu obaviještena tijela koja izdaju licence za obavljanje djelatnosti,
-u članku 18. stavak 1. predlaže se brisati riječ „neovlašteno“, jer nema ovlaštenog davanja ili prikupljanja sredstava za financiranje terorizma.

Nakon provedene rasprave, Odbor za pravosuđe jednoglasno je sa sedam (7) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA KAZNENOG ZAKONA

sa slijedećim amandmanom:

AMANDMAN 1. na članak 18.
U članku 18. stavku 2. riječ „neovlašteno“ briše se.
Obrazloženje:
Pravno se uređuje izričaj.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, gospođu Anu Lovrin.


PREDSJEDNICA ODBORA

Ana Lovrin dipl.iur.