Odbor za pomorstvo, promet i veze Hrvatskoga sabora, na 17. sjednici održanoj 27. studenoga 2008. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje P.Z.E. br. 196, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom Klasa: 342-01/08-01/03, Urbroj: 5030116-08-1 od 21. studenoga 2008. godine.
Odbor je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika, s Konačnim prijedlogom zakona, raspravio kao matično radno tijelo, sukladno odredbi članka 89. Poslovnika Hrvatskoga sabora, te prihvatio prijedlog da se Zakon donese po hitnom postupku.
Uvodno izlaganje dao je predstavnik predlagatelja, koji je kazao da su Pomorskim zakonikom koji je donesen 2004. godine, uređeni svi značajni javnopravni i imovinsko pravni odnosi povezani s morem, pomorskom plovidbenom djelatnošću i pomorskim brodovima, te da je izmjenjen i dopunjen 2007. godine radi uređivanja pitanja uključivanja svih hrvatskih pomoraca u zdravstveni i mirovinski sustav. Naglasio je da se predloženim izmjenama i dopunama uvodi novi pomoćni kriterij međunarodne nadležnosti hrvatskih sudova za sporove o naknadi štete zbog smrti, tjelesne ozljede ili narušavanja zdravlja pomoraca kada tužitelj ima prebivalište u Republici Hrvatskoj, čime se poboljšava pravni položaj hrvatskih pomorca i njihovih obitelji. Izmjenom uvjeta za upis brodova u hrvatski upisnik brodova dovršava se proces usklađenja zakonodavstva Republike Hrvatske sa pravnom stečevinom Europske unije. Istaknuto je da se ovim Prijedlogom zakona stvaraju temelji za uspostavu cjelovite službe nadzora i upravljanja pomorskog prometa sukladno Direktivi 2002/59/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 27. lipnja 2002. o uspostavljanju sustava nadzora pomorskog prometa Zajednice, što bi za posljedicu imalo izravno smanjenje broja nesreća na moru i smanjenje onečišćenja mora s brodova, te da su izmjenjene i odredbe o inspekcijskom nadzoru sigurnosti plovidbe kako bi se dodatno ojačao segment nadzora nad provedbom odredaba Pomorskog zakonika i propisa donesenih na temelju Zakonika.
U raspravi je izraženo mišljenje da treba podržati ovaj Prijedlog zakona, te je posebno ukazano na odredbu članka 47. kojom je određeno da će se za sve postupke za naknadu štete, za koje do dana stupanja na snagu ovog Zakona nije donesena pravomoćna odluka, primjeniti odredbe ovog Zakona. Istaknuto je da bi s obzirom na ponuđeno rješenje u članku 2. ovog Zakona, tj. da se za progon ovlašćuju i brodovi Obalne straže, bilo dobro da Odbor za pomorstvo, promet i veze i Odbor za obranu održe zajedničku tematsku sjednicu na kojoj bi se raspravilo o primjeni važećih propisa koji reguliraju materiju obalne straže, odnosno da se iznađu kvalitetna rješenja, na način da se racionalno i kvalitetno podjele poslovi između Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, MORH-a i MUP-a.
Nakon provedene rasprave, Odbor za pomorstvo, promet i veze Hrvatskoga sabora jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA POMORSKOG ZAKONIKA
u tekstu u kojem ga je predložila Vlada Republike Hrvatske.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Slavka Linića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti Stipu Gabrića, potpredsjednika Odbora ili Živka Nenadića, člana Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Slavko Linić