Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 620

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 30. sjednici održanoj 27. veljače 2014. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 13. veljače 2014. godine. Navedeni Prijedlog zakona Odbor je razmotrio sukladno odredbi članka 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao matično radno tijelo. U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije i Zelene akcije, a koji su Odboru za poljoprivredu uputili pisana stajališta na tekst prijedloga Zakona.

Uvodno obrazloženje iznijela je zamjenica ministra poljoprivrede, predstavnica predlagatelja i naglasila kako će se ovim zakonskim prijedlogom ubrzati postupak raspolaganja šumama u vlasništvu RH, što će nužno značiti pojačanu gospodarsku aktivnost. Osim toga Zakon se usklađuje sa Zakonom o savjetodavnoj službi i stvara se podloga za korištenje sredstava Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.

U raspravi je naglašena važnost omogućavanja izdvajanja šuma i šumskih zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske iz šumskogospodarskog područja kako bi jedinice lokalne samouprave u skladu s prostornim planovima iste mogle uključiti u građevinsko područje i tako olakšati investiranje u nove projekte i gospodarsku aktivnost. Nadalje, osnivanjem prava građenja a bez promjene vlasništva omogućila bi se izgradnja golf-igrališta, kampova kao i stavljanje u funkciju već izgrađenih kampova. Predstavnica Zelene akcije upozorila je kako predlagatelj nije poštovao proceduru propisanu Zakonom o zaštiti okoliša (NN 80/13), a kojom je u postupku izrade zakona i provedbenih propisa koji bi mogli imati značajan utjecaj na okoliš određen minimalni rok od 30 dana za savjetovanje sa zainteresiranom javnošću. Naglasila je kako je bilo potrebno ostaviti period za javnu raspravu, a neprihvatljivim smatraju i upućivanje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama u hitnu  saborsku proceduru. Upozorila je kako odredbe Prijedloga zakona, u dijelu koji se odnosi na gradnju golf igrališta, stavljaju jednu grupu investitora u povoljniji položaj u odnosu na ostale.

U raspravi je ukazano na probleme koji su nastali prenošenjem prava i obveza sa društvenog na državno vlasništvo, te još uvijek neriješene slučajeve upisa trgovačkog društvo Hrvatske šume d.o.o., kao pravnog slijednika, na parkove, trgove, groblja i druge površine. Članovi Odbora podsjetili su na donošenje Vjerodostojnog tumačenja članka 44. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama (NN 18/13), te nužnost njegove primjene u praksi, kako bi jedinice lokalne i područne samouprave konzumirale prava nad površinama i objektima kojima u praksi upravljaju.

Zatražena su objašnjenja vezana uz neobraslo šumsko zemljište i zemljište koje je obraslo početnim ili degradacijskim razvojnim stadijima šumskih sastojina, a koja su dijelom šumskogospodarskog područja RH.  Ova zemljišta pogodna su za poljoprivrednu proizvodnju, što je posebno interesantno za obiteljska poljoprivredna gospodarstva. Predstavnik predlagatelja istaknuo je kako je raspolaganje  ovim zemljištem regulirano Zakonom o poljoprivrednom zemljištu. Iznesena su različita mišljenja obzirom na dosadašnju i buduću transparentnost prikupljanja i način korištenja  sredstava iz naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma kao i nadzor nad provedbom. Predstavnica predlagatelja istaknula je kako dosadašnjim načinom prikupljanja i raspodjele naknade za OKFŠ sredstva nisu korištena u šumama šumoposjednika, te kako će se upravo izdvajanjem ovih sredstava na posebni račun omogućiti transparentnost u raspodjeli sredstava. Predstavnica Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije naglasila je kako bi, uzimajući u obzir opseg izmjena i dopuna ovog Prijedloga zakona, bilo učinkovitije donošenje novog Zakona o šumama. Naglasila je nužnost definiranja rokova za izradu strateških dokumenata vezanih uz šumarstvo, drvnu tehnologiju i drvnu industriju. Upozorila je na potrebu, pri izradi provedbenih akata,  usmjeravanja sredstava OKFŠ na šume šumoposjednika kako bi se ovim šumama moglo učinkovito gospodariti. Osobito se to odnosi na šume u priobalnom području, a direktno je povezano s mogućnošću apliciranja i korištenja sredstava EAFRD. 

U raspravi je obzirom na opseg predloženih izmjena, kompleksnost zakona i različita mišljenja, iznesen prijedlog da se rasprava o ovom Prijedlogu zakon provede u prvom čitanju, no taj je prijedlog većinom glasova odbijen.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da  donese

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o šumama 


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Franju Lucića, predsjednika Odbora.
       
 


PREDSJEDNIK ODBORA

Franjo Lucić