Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 19. sjednici održanoj 9. prosinca 2008., razmotrio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2009. godinu, s pripadajućim privicima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. prosinca 2008.
Odbor je, temeljem članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom Prijedlogu državnog proračuna, s pripadajućim privicima raspravljao u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.
Uvodno izlaganje podnio je predstavnik predlagatelja.
U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja iznio je osnovne pokazatelje proračuna za 2009. godinu. Planirani su prihodi od 124,6 mlrd. kuna, dakle 5,3% više u odnosu na 2008. te rashodi od 128,9 mlrd. kuna, dakle 6,5% više u odnosu na 2008. godinu. Deficit je planiran na razini konsolidirane države od 4,3 mlrd. kuna (1,6% BDP-a), odnosno 1,3% odnosi se na državni proračun te 0,3% na izvan-proračunske korisnike.
U provedenoj raspravi pojedini članovi odbora izrazili su neslaganje i zabrinutost s gospodarskom politikom koja je zacrtana proračunom za 2009. godinu:
a) Problem financiranja deficita u uvjetima globalne financijske krize, rasta kamata i suzdržanosti banaka na međunarodnom financijskom tržištu
b) Problem pokrivanja deficita na domaćem financijskom tržištu čime bi se u ukupnoj masi raspoloživih kreditnih sredstava banaka smanjili plasmani gospodarstvu, odnosno čime bi se domaće gospodarstvo ostavilo bez sredstava neophodnih za proizvodnju i nove investicije
c) Problem u činjenici da je deficit posljedica rasta plaća, a ne povećanja izdvajanja proračunskih sredstava za subvencioniranje proizvodnje i izvoza te ulaganja u druge gospodarske i infrastrukturne projekte kao pretpostavku očuvanja i otvaranja novih radnih mjesta.
Također, u raspravi je izneseno i mišljenje da je gospodarska situacija u kojoj se nalazi Republika Hrvatska posljedica globalne krize i da je država i do sada efikasnom fiskalnom i monetarnom politikom osigurala makroekonomsku stabilnost u 2008. godini.
Restriktivna monetarna politika, očuvanje stabilnosti kune, ograničenja plasmana banaka, štedljivi proračun s planiranim deficitom od 1,3% BDP-a, ukidanje obvezne pričuve banaka i donošenjem zakona o povećanju osiguranih depozita sa 100.000 na 400.000 kuna sve je to u 2008. godini bio odgovor na prijeteću krizu – financijsku krizu, drastično poskupljenje energenata i hrane te moguće inflacijske pritiske uzimajući u obzir i ponašanje stanovništva u situacijama prijeteće inflacije.
Odbor je većinom glasova izrazio uvjerenje da je ovaj proračun održiv, da je u skladu s ekonomskim prognozama za 2009., da respektira razmjere krize koja u cijeloj EU i šire prijeti recesijom i drugim gospodarskim poremećajima od inflacije do deflacije te da će i u takvim uvjetima gospodarskog okružja - osigurati makroekonomsku stabilnost.
Nakon provedene rasprave Odbor je sa sedam glasova „za“ i četiri glasa „protiv“ odlučio Hrvatskome saboru predložiti d o n o š e n j e
DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2009. GODINU
te sljedećih odluka:
- Odluke o davanju suglasnosti na Prijedlog financijskog plana za 2009. godinu Hrvatskih voda;
- Odluke o davanju suglasnosti na Prijedlog financijskog plana za 2009. godinu Hrvatskih cesta;
- Odluke o davanju suglasnosti na Prijedlog financijskog plana za 2009. godinu Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka;
- Odluke o davanju suglasnosti na Prijedlog financijskog plana za 2009. godinu Hrvatskog fonda za privatizaciju;
- Odluke o davanju suglasnosti na Prijedlog financijskog plana za 2009. godinu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina prof. dr. sc. Dragana Kovačevića, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Dragan Kovačević