Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun s rasprave o Godišnjem izvješću o državnim potporama za 2012. godinu

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 59. sjednici održanoj 28. i 29. siječnja 2014. godine, Godišnje izvješće o državnim potporama za 2012. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja aktom od 10. prosinca 2013. godine. 

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je o predmetnom Godišnjem izvješću, na temelju članka 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspolagao je i sa pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske (Klasa: 022-03/13-12/62, Urbroj: 50301-05/16-14-13) od 16. siječnja 2014. godine, u kojem se ističe da Vlada Republike Hrvatske nema primjedbi na Godišnje izvješće o državnim potporama za 2012. godinu.

Uvodno je predsjednik Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja istaknuo, osim ostalog, da se Godišnje izvješće o državnim potporama za 2012. godinu sastoji od deset poglavlja i četiri priloga. U 2012. godini u Republici Hrvatskoj dodijeljeno je ukupno 8.798,2 milijuna kuna potpora, a njihov udio u BDP-u je iznosio oko 2,7 %. Udio potpora u rashodima države u 2012. iznosio je 7,4 %, potpore po zaposlenom iznosile su 6.306,4 kune, dok su potpore po stanovniku Republike Hrvatske iznosile 2.046,1 kunu. Potpore sektoru industrije i usluga iznosile su 5.255,5 milijuna kuna, što čini 59,7 % ukupno dodijeljenih potpora, s udjelom u BDP-u od 1,6%, dok su potpore sektoru poljoprivrede i ribarstva iznosile 3.542,7 milijuna kuna, odnosno 40,3% ukupno dodijeljenih potpora, te je udio tih potpora sektoru poljoprivrede i ribarstva u BDP-u iznosio oko 1,1 %. U strukturi potpora industriji i uslugama prevladavaju sektorske potpore s udjelom od 69,8% (u iznosu od 3.670 milijuna kuna, dok se na horizontalne potpore odnosi udio od 30,2% ( u iznosu od 1.585,5 milijuna kuna). Prema instrumentima dodijele potpora u 2012., najčešći instrument dodijele potpore bile su subvencije s udjelom od 72% u ukupno dodijeljenim potporama (6.337,6 milijuna kuna), zatim slijede jamstva s udjelom od 10,2% (894 milijuna kuna), porezne olakšice s udjelom od 8,6% (760,1 milijun kuna), povoljni krediti s udjelom od 6,9% (604,8 milijuna kuna) te potpore dodijeljene putem udjela u vlasničkom kapitalu s udjelom od 2,3% (201,7 milijuna kuna). Nakon analize svih dostavljenih podataka o dodijeljenim potporama, vidljivo je smanjenje potpora, a glavni razlog je recesija te velike gospodarske poteškoće u poslovanju poduzetnika kao i smanjenim proračunskim mogućnostima. Osim toga i dalje je prisutan veliki nesrazmjer dodijeljenih potpora u Republici Hrvatskoj i EU 27 u odnosu na BDP, a isto tako, promatrajući potpore dodijeljene „Industriji i uslugama“ koje su u nadležnosti Agencije, prisutan je i veliki nesrazmjer između dodijeljenih horizontalnih i sektorskih potpora koje u EU 27 iznose 90 : 10 posto, a u Republici Hrvatskoj 30 : 70 posto.

U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje tko definira učinkovitost potpora da li izjave korisnika ili neko nezavisno tijelo?

Predstavnika Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja istaknuo je da je Agencija krajem 2011. i početkom 2012. godine definirala osnovne uvjete iz kojih bi bilo razvidno na koji način su potpore dodijeljene i njihova učinkovitost. Ove izjave koje je Agencija zaprimila nisu izjave od korisnika potpore nego od davatelja potpore. Vjerojatno će se ubrzo nešto mijenjati u svezi učinkovitosti dodijeljenih potpora jer je prošli tjedan u Europskoj komisiji bilo razgovora o smjernicama kojima će se propisati na koji način treba procjenjivat učinkovitost, nakon što su potpore dodijeljene. Što se tiče samih izjava davatelja državnih potpora Agencija nije zadovoljna, posebno što se tiče učinkovitosti, s obzirom na povrat informacija. Naime, od ukupno 23 davatelja državnih potpora povratnu informaciju o učinkovitosti dalo je  12 davatelja državnih potpora.  Učinkovitost davanja državnih potpora biti će više naglašena u idućem razdoblju jer je u stvari 2012. godina bila prva godina kada je bilo zatraženo od davatelja državnih potpora da na neki način sami odrede, po određenim uvjetima i određenim mehanizmima, koja je bila učinkovitost određenog programa pojedinačne potpore. 
 
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno Hrvatskom saboru predložiti donošenje sljedećeg

            Z A K LJ U Č K A

1. Prihvaća se Godišnje izvješće o državnim potporama za 2012. godinu
   
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.Srđan Gjurković, dipl.oec. predsjednik Odbora.


                                                                                                   PREDSJEDNIK  ODBORA    
    mr.Srđan Gjurković,dipl.oec.