Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 45. sjednici održanoj 10. srpnja 2013. godine, Prijedlog zakona o naplati poreznog duga uzrokovanog gospodarskom krizom, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 4. srpnja 2013. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je, na temelju članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o predmetnom Zakonu u svojstvu matičnog radnog tijela.
Hrvatska obrtnička komora dostavila je Odboru za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora prijedlog amandmana na Konačni prijedlog zakona o naplati poreznog duga uzrokovanog gospodarskom krizom.
U uvodnom izlaganju predstavnica Vlade Republike Hrvatske istaknula je, osim ostalog, da se ovim Prijedlogom zakona predlaže reprogramiranje poreznog duga nastalog do 31. siječnja 2013. godine. Porezni dug u smislu ovoga Zakona jest dospjeli i nenaplaćeni odnosno neplaćeni porezni dug nastao s osnove poreza, doprinosa i drugih javnih davanja čije je utvrđivanje i/ili naplata i/ili nadzor prema posebnim propisima u nadležnosti poreznog tijela, osim doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje.
Ovaj se Zakon primjenjuje isključivo na naplatu poreznog duga poduzetnika ili duga nastalog iz poduzetničke aktivnosti. Naplata poreznog duga provodi se na zahtjev poduzetnika reprogramiranjem naplate poreznog duga u cijelosti ili djelomično, na rok od 36 mjeseci, a prema uvjetima iz ovoga Zakona. Ovim Zakonom propisuje se kamata na reprogramirani porezni dug u visini prosječne kamatne stope na trezorske zapise Ministarstva financija s rokom dospijeća od 364 dana, ostvarene na zadnjoj aukciji trezorskih zapisa Ministarstva financija koja je prethodila danu stupanja na snagu ovoga Zakona, uvećane za 5 postotnih bodova.
U raspravi na Odboru iznijeta su sljedeća stajališta:
Iznijeti su prijedlozi amandmana Hrvatske obrtničke komore da se:
- U članku 4. stavak (1) mijenja i glasi: „Naplata poreznog duga provodi se na zahtjev poduzetnika otpisom poreznog duga s osnove kamata uz istovremeno reprogramiranje naplate glavnice duga na rok do 60 mjeseci ili otpisom poreznog duga s osnove kamata uz uplatu glavnice duga jednokratno prema uvjetima iz ovoga Zakona“.
- U članku 5 stavak (1) mijenja i glasi: „ Na reprogramiranu glavnicu poreznog duga sukladno članku 4. ovoga Zakona primjenjuje se kamatna stopa u visini od 4,5%.“
- U članku 7. stavku (3) briše se podstavak 1., kao i cijeli stavak (4).
U obrazloženju predloženih amandmana HOK navodi da rokove reprogramiranja naplate poreznog duga treba produžiti sa 36 mjeseci, koliko je predloženo ovim Zakonom, na 60 mjeseci kao što je propisano Zakonom o naplati poreznog duga fizičkih osoba. Naime, gospodarska kriza izuzetno dugo traje te bi sukladno tome i rokove za otplatu dugova trebalo propisati u duljim rokovima koji realno daju mogućnost otplate duga. Osim navedenog poduzetnicima bi trebalo dati mogućnost da odaberu način na koji će podmirivati nastali porezni dug, kako bi u tom smislu bili u jednakom položaju s građanima, odnosno bivšim poduzetnicima. Također, Zakonom o naplati poreznog duga fizičkih osoba propisana je primjena kamate u visini 4,5%, pa bi ovim Zakonom trebalo propisati jednaku visinu kamate na dug. Naime, predloženim Zakonom predviđena kamata trezorskih zapisa MIFIN uvećana za 5%, znatno je nepovoljnija (trenutno 1,8 + 5 = 6,8%). Predloženo je i brisanje odredbe kojom se kao uvjet za prihvaćanje zahtjeva za reprogram naplate poreznog duga, propisuje da u 2013. godini poduzetnik mora biti tzv. „uredan porezni obveznik“, iz razloga što je navedena odredba neprovediva. Naime, istovrsna odredba u prošlogodišnjem Zakonu o reprogramu bila je razlogom izuzetno malog interesa obrtnika za reprogramom što je rezultiralo skromnim brojem podnesenih zahtjeva.
U raspravi na Odboru predstavnica Hrvatske gospodarske komore istaknula je da HGK podržava sve mjere pomoći poduzetnicima s problemima u likvidnosti pa tako i produljenje roka plaćanja poreznog duga. Hrvatska gospodarska komora podržava i predložene amandmane Hrvatske obrtničke komore.
Nakon provedene rasprave, te iznijetih pojašnjenja predstavnice Vlade Republike Hrvatske, članovi Odbora su odlučili da Odbor neće poduprijeti predložene amandmane HOK-a, te ih predložiti kao svoje amandmane.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O NAPLATI POREZNOG DUGA UZROKOVANOG GOSPODARSKOM KRIZOM
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.Srđan Gjurković, dipl.oec., predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
mr.Srđan Gjurković,dipl.oec.