Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim osiguranjima u prometu, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P. Z. E. br. 374

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 39. sjednici održanoj 4. lipnja 2013. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim osiguranjima u prometu, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 24. svibnja 2013. godine.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je, na temelju članka 65. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o predmetnom Zakonu u svojstvu matičnog radnog tijela.

U uvodnom izlaganju predstavnik Vlade Republike Hrvatske istaknuo je, osim ostalog, da je do pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji nužno izvršiti preostalo usklađivanje zakonodavstva Republike Hrvatske u području obveznih osiguranja u prometu s pravnom stečevinom Europske unije, odnosno s Direktivom 2009/103/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. rujna 2009. godine u vezi s osiguranjem od automobilske odgovornosti i izvršenja obveze osiguranja od takve odgovornosti. Osim toga u predloženi Zakon unijete su i odredbe koje se odnose na učinkovitu provedbu Uredbi (EZ) Europskog parlamenta i Vijeća koje su taksativno navedene u članku 1.a stavku (2) Konačnog prijedloga zakona. Ovaj Zakon usklađen je i sa zakonom koji uređuje obvezno zdravstveno osiguranje u vezi naknade štete koju je društvo za osiguranje obvezno nadoknaditi Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, odnosno plaćanja predujma u visini od 4% naplaćene funkcionalne premije osiguranja od obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti.

U raspravi na Odboru iznijeta su sljedeća stajališta:
- Postavljeno je pitanje iz kojeg razloga je rok za rješavanje odštetnog zahtjeva produžen na rok od 60 dana (do sada 30 dana) u kojem je osiguratelj dužan utvrditi osnovanost i visinu toga zahtjeva. Predstavnica Vlade Republike Hrvatske istaknula je da je u zemljama članicama EU taj rok propisan do 90 dana, te je na osnovu dodatnih konzultacija ( osiguravajuća društva i HANF-a) odlučeno da se predloži rok od 60 dana budući se ranije propisani rok od 30 dana nije u pravilu ispoštivao već je navedeni postupak trajao znatno duže.
- Izražena je sumnja da će domaća osiguravajuća društva bez povećanja cijena osiguranja biti u stanju, u dužem vremenskom razdoblju, isplaćivati znatno povećane iznose naknada za štete. Tako je, za štete zbog smrti, ozljede i oštećenja zdravlja sada predložen iznos za najniže osigurane svote do iznosa od 42.750.000,00 kuna (do sada 6.500.000,00 kuna) po štetnom događaju, a za slučaj uništenja ili oštećenja stvari do iznosa od 8.500.00,00 kuna ( do sada 1.500.000,00 kuna). Naime, naša domaća osiguravajuća društva biti će u neravnopravnom položaju u odnosu na strana osiguravajuća društva budući nemaju adekvatan pristup jeftinijem kapitalu kako bi mogli tržištu ponuditi nove kvalitetne proizvode, dok će strana osiguravajuća društva uz potporu stranih banaka biti u puno povoljnijem položaju na našem tržištu.
- Iznijeto je mišljenje da će zbog veće konkurencije osiguravatelja tržište formirati cijene osiguranja koje ne bi trebale biti znatno veće od sadašnjih. Zbog veće konkurencije na tržištu osiguranja Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, kao nadzorno tijelo, trebat će pozorno pratiti da li društva za osiguranje provode zakonske odredbe, te u okviru svoje ovlasti poduzimati mjere u cilju otklanjanja utvrđenih nezakonitosti i nepravilnosti.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je, većinom glasova ( 7 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan), predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OBVEZNIM OSIGURANJIMA U PROMETU

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.Srđan Gjurković, dipl.oec., predsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
mr.Srđan Gjurković,dipl.oec.