Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 33. sjednici održanoj 17. lipnja 2009.godine, Prijedlog zakona o potrošačkom kreditiranju, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. svibnja 2009. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju članka 65. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnom Zakonu kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik Vlade Republike Hrvatske istaknuo da se donošenjem ovoga Zakona usklađuje zakonodavstvo Republike Hrvatske s zakonodavstvom EU i to Direktivom 2008/48/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2008. o ugovorima o potrošaćkom kreditu. Predloženim zakonom uređuje se potrošačko kreditiranje, informacije i prava o ugovoru o kreditu, pristup bazi podataka, nadzor i zaštita prava potrošača, a u kojima kao korisnik kredita nastupa potrošač koji uzima kredit pod uvjetima i u svrhu koju određuje ovaj Zakon. U Zakonu se, pored ostalog, navode informacije vezane uz ugovor o kreditu koje se potrošaču moraju pružiti prije sklapanja ugovora o kreditu, a sve kako bi se potrošaču omogućila lakša usporedba različitih kredita. Nadzor nad provođenjem Zakona obavljaju nadležni inspektori Državnog inspektorata Republike Hrvatske.
Odbor je podržao prijedlog Vlade Republike Hrvatske da se, sukladno članku 161. Poslovnika Hrvatskoga sabora, predmetni Zakon donese po hitnom postupku budući se njime nastavlja usklađivanje zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije.
Hrvatska udruga banaka dostavila je Odboru za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora prijedloge amandmana na Konačni prijedlog zakona o potrošačkom kreditiranju, kojima predlaže: izmjenu članka 3. stavka (1) a) na način da se odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju na ugovore o kreditu koji obuhvaćaju ukupan iznos kredita manji od 1.500,00 kuna ili veći od 500.000,00 kuna (u Konačnom prijedlogu zakona preložen je iznos veći od 1.000.000,00 kuna); dopunu članka 16. stavka (5) na način da se osim zaštite potrošača od neprimjerenih naknada za prijevremenu otplatu kredita, zaštite i vjerovnici kako ne bi pretrpjeli financijski gubitak, ako mogu dokazati da naknada za prijevremenu otplatu nije dovoljna za nadoknadu gubitka zbog prijevremene otplate kredita; vezano uz taj prijedlog amandmana predložen je i amandman na članak 30. kojim bi se odgodila primjena svih stavaka članka 16. do ulaska Republike Hrvatske u EU; izmjenom cijelog članka 24. predlaže se da se u izvansudskom rješavanju spora između potrošaća i vjerovnika osim Centra za mirenje Hrvatske gospodarske komore taksativno navedu i Centar za mirenje Hrvatske obrtničke komore i Centar za mirenje Hrvatske udruge poslodavaca.
Predstavnik Vlade Republike Hrvatske obrazložio je razloge zbog kojih predloženi amandmani HUB-a nisu prihvatljivi. Naime, u kontaktima s Europskom Komisijom, prilikom izrade prijedloga ovoga Zakona, nije bilo primjedbi posebno na predložene odredbe članaka 3. i 16. ovoga Zakona. Iz navedenog razloga članovi Odbora nisu podržali inicjativu HUB-a da Odbor predloži navedene amandmane na članke .3, 16. 24. i 30. Konačnog prijedloga zakona. Međutim, Odbor je odlučio podnijeti amandman na članak 24. Konačnog prijedloga zakona kako bi odedba navedenog članka bila preciznije i jasnije formulirana.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun odlučio je, jednoglasno, predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O POTROŠAĆKOM KREDITIRANJU
zajedno sa slijedečim
AMANDMANOM
U članku 24. stavku (1) Konačnog prijedloga zakona, u drugom redu brišu se riječi: „Hrvatska gospodarska komora“, a upisuju se riječi: „Hrvatske gospodarske komore“.
U stavku (4) istoga članka brišu se riječi :“pred centrima iz stavka (1) ovoga članka“, a upisuju se riječi:“ pred Centrom za mirenje Hrvatske gospodarske komore“.
OBRAZLOŽENJE
Predložene izmjene stavaka (1) i (4) ovoga članka, nomotehničke su naravi i jasnije uređuju izvansudsko rješavanje sporova između potrošaća i vjerovnika.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik dr. sc. Goran Marić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc. Goran Marić