Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Godišnjim financijskim izvještajima Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) za 2013. godinu

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 68. sjednici održanoj 22. svibnja 2014. godine, Godišnje financijske izvještaje Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) za 2013. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak, dostavila Hrvatska banka za obnovu i razvitak, aktom od 16. travnja 2014. godine. Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnom Izvješću kao matično radno tijelo. Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspolagao je i sa pisanim mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, od 15. svibnja 2014. godine, u kojem se navodi da Vlada Republike Hrvatske nema primjedbi na Godišnje financijske izvještaje Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) za 2013. godinu.
               
U uvodnom izlaganju predsjednik Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak istaknuo je da je tijekom 2013. godine HBOR nastavio poslovati s ciljem poticanja poduzetnika na nova ulaganja, odnosno pokretanje novog investicijskog ciklusa, održavanje i poboljšavanje likvidnosti te je nastavljeno s mjerama koje su započete i pokazale se uspješnima u 2012. godini. U 2013. godini započela je provedba Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi u okviru koje se provodi postupak predstečajne nagodbe s ciljem uspostavljanja likvidnosti i solventnosti dužnika. HBOR je inicirao osnivanje Razvojnog investicijskog fonda za pomoć poduzećima koja uspješno izađu iz predstečajne nagodbe i koja imaju održiv plan daljnjeg poslovanja. Inicijativa je pokrenuta krajem 2013. godine te se realizacija očekuje tijekom 2014. godine.
 
HBOR je tijekom 2013. godine odobrio 1.256 kredita u iznosu od 7,8 milijardi kuna. Kreditna aktivnost u 2013. godini manja je u odnosu na 2012. godinu koja je bila rekordna i po broju i po iznosu odobrenih kredita. Međutim, u odnosu na 2011. iznos odobrenih kredita povećan je za 19 %. Tijekom 2013. godine udio izravno odobrenih kredita od strane HBOR-a iznosio je visokih 44%, što pokazuje da HBOR kao državna banka preuzima veće rizike i prati projekte za koje poslovne banke ne iskazuju velike interes. Malim i srednjim poduzetnicima po svim programima odobreno je 1.080 kredita u iznosu od 3,5 milijardi kuna, odnosno od ukupnog broja kredita 86% bilo je za male i srednje poduzetnike. Do kraja 2013. godine HBOR je putem svojih programa podržao više od 12 tisuća izvoznih projekata u iznosu većem od 55 milijardi kuna, 7.712 projekata podržano je kroz poslove osiguranja izvoza u iznosu 18,6 milijardi kuna te je do sada izdano 130 garancija za izvozne poslove u iznosu od 762,6 milijuna kuna. Hrvatske izvoznike je HBOR tijekom 2013. godine podržao u ukupnom iznosu od 6,52 milijardi kuna. Izvoznicima je po svim programima odobreno ukupno 418 kredita u iznosu od gotovo 4,5 milijardi kuna, kroz police osiguranja izvoza osiguran je izvozni promet u vrijednosti 1,92 milijarde kuna i odobreno 37 činidbenih bankarskih garancija po nalogu izvoznika u iznosu od 102,3 milijuna kuna. U 2013. godini HBOR je ostvario ukupne prihode u iznosu 983,1 milijuna kuna, rashode u iznosu od 793,0 milijuna kuna i pozitivan financijski rezultat u iznosu od 189,2 milijuna kuna. Reviziju poslovanja HBOR-a i Grupe za 2013. godinu provelo je revizorsko društvo Deloitte d.o.o. koje je u svojem izvještaju iznijelo mišljenje, da financijski izvještaji fer prezentiraju, u svim značajnim odrednicama, financijski položaj Banke i Grupe na dan 31. prosinca 2013. godine, njegovu financijsku uspješnost i njegove novčane tokove za tada završenu godinu u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja koje je usvojila Europska unija.
 
U raspravi na Odboru iznijeta su sljedeća stajališta:
- Pohvaljeno je predmetno Izvješće koje je kvalitetno izrađeno, kao i svih ranijih godina, a ujedno je i odraz kvalitetnog poslovanja HBOR-a kao institucije. Vrlo je značajna kreditna podrška poduzetnicima, a prije svega izvoznicima, u iznosu oko 8 milijardi kuna. Navedeni iznos manji je za oko 2 milijarde kuna u odnosu na 2012. godinu, zbog manje potražnje za kreditima za obrtna sredstva obzirom da je dosta poduzetnika tijekom 2013. godine bilo u predstečajnmim nagodbama. Međutim, činjenica da je 64% sredstava plasirano u investicije ohrabruje i svojevrstan je pokazatelj pokrenutog investicijskog ciklusa. Pohvaljena je inicijativa HBOR-a, koja je pokrenuta krajem  2013. godine, za osnivanje Razvojnog investicijskog fonda za pomoć poduzećima koja uspješno izađu iz predstečajne nagodbe. Nažalost postoji jedan broj tvrtki koji je uspješno izašao iz predstečajne nagodbe, međutim, nakon kratkog vremena se nađe u teškoćama koje ne uspijeva prevladati i u tom smislu je nužno da navedeni Razvojni investicijski fond što prije profunkcionira. HBOR je također u suradnji s Ministarstvom poduzetništva i obrta pokrenuo Program poduzetništva mladih koji je aktiviran krajem prošle godine i za koji postoji veliki interes mladih budući je nažalost vrlo veliki broj mladih bez posla.

- HBOR svake izvještajne godine dostavlja Hrvatskom saboru kvalitetna Izvješća u kojima u pravilu uvijek ima i novih proizvoda s kojima HBOR izlazi na financijsko tržište. U razdoblju od 2008. godine do danas kada poslovno bankarstvo nije u dovoljnoj mjeri pratilo gospodarstvo, HBOR je  pratio jedan dio tvrtki koje su imale problema u poslovanju i osiguravao financiranje obrtnih sredstava. Dobro je što je HBOR to činio, ali efekti takve aktivnosti možda nisu bili najbolji jer godišnje nije uspijevao plasirati sva sredstva koja su bila na raspolaganju budući se radilo ipak o problematičnim tvrtkama. Izraženo je mišljenje da je politika koja se zadnjih godina provodila, da HBOR bude više direktno zastupljen sa svojim plasmanima kredita prema poslovnim subjektima, ili u podjeli rizika sa poslovnim bankama, dala očekivane efekte. Taj trend aktivnosti HBOR-a je dobar i treba ga nastaviti u narednom periodu, posebno što se tiče investicijskih sredstava i njihove veće zastupljenosti u kreditnim plasmanima. Naime, zadnjih tri četiri godine HBOR osigurava i po ročnosti i po visini kamata i po cijeni kapitala daleko povoljnije uvijete od onih koje osiguravaju poslovne banke. Uprava HBOR-a i svi zaposleni u HBOR-u ulažu velike napore oko predstečajnih nagodbi jer se u tim postupcima i HBOR nalazio kao vjerovnik i tu je puno napora učinjeno ne samo da se osigura jedan dio povrata sredstava koje je HBOR plasirao, nego i da se tim poduzećima koja su u predstečajnoj nagodbi osigura nastavak proizvodnje.

Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun odlučio je, jednoglasno, predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ODLUKE O POTVRĐIVANJU GODIŠNJIH FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA HRVATSKE BANKE ZA OBNOVU I RAZVITAK (HBOR) ZA 2013. GODINU
              

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.Srđan Gjurković dipl.oec., predsjednik Odbora.


PREDSJEDNIK  ODBORA
mr.Srđan Gjurković,dipl.oec.