Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 37. sjednici održanoj 21. svibnja 2013. godine, Godišnje financijske izvještaje Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) za 2012. godinu koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 22. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak, dostavila Hrvatska banka za obnovu i razvitak, aktom od 11. travnja 2013. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju svoje nadležnosti iz članka 65. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnom Izvješću kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predsjednik Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak istaknuo je, osim ostalog, da je prioritet HBOR-a u 2012. godini bio usmjeren na tri cilja: omogućavanje poduzetnicima pokretanje novog investicijskog ciklusa; jačanje poduzetničkih kapaciteta, održavanje i poboljšavanje likvidnosti; omogućavanje financiranja projekata kandidata za sredstva fondova EU. Tijekom 2012. godine HBOR je odobrio 1.622 kredita u iznosu od 10,2 milijarde kuna što predstavlja povećanje od 56% u odnosu na 2011. godinu. Osim samog povećanja odobrenja, bitno je promijenjena struktura odobrenih kredita. Tako je 53% ukupnih plasmana bilo namijenjeno investicijama, a 47% za obrtna sredstva. Odobrenja za investicijska ulaganja u izvještajnom periodu porasla su za 93% u odnosu na 2011. godinu. Najveći porast investicija zabilježen je u sektoru turizma, kojem je odobreno 1,8 mlrd kuna, te u ulaganjima u komunalnu infrastrukturu u kojim su, pored javnih poduzeća, investitori bili i privatni poduzetnici. U okviru Programa razvoja gospodarstva odobreno je 205 kredita u iznosu od 1,15 mlrd kuna, što uz sredstva poslovnih banaka predstavlja iznos od 2,3 mlrd kuna plasiranih hrvatskim poduzetnicima. Za kreditiranje malog i srednjeg poduzetništva u 2012. godini odobrena su 1.352 kredita, odnosno 83% od broja ukupno odobrenih kredita, u iznosu od 4,6 milijardi kuna što je 27% više u odnosu na 2011. godinu. Izvoznicima je po svim programima odobreno ukupno 616 kredita u iznosu od gotovo 6 mlrd kuna. HBOR je u 2012. godini kroz police osiguranja izvoznicima osigurao 2,56 mlrd kuna izvoznog prometa što čini 3,54% ukupnog izvoza Republike Hrvatske. Grupa HBOR (koju čine HBOR kao matično društvo te ovisna društva: Hrvatsko kreditno osiguranje d.d. i Poslovni info servis d.o.o. koja zajedno čine Grupu Hrvatsko kreditno osiguranje) u 2012. godini ostvarila je dobit nakon oporezivanja u iznosu od 134,0 milijuna kuna. Konsolidirani ukupni prihodi u 2012. godini iznose 985,2 milijuna kuna, dok ukupni rashodi iznose 851,2 milijuna kuna. U 2012. godini HBOR je ostvario ukupne prihode u iznosu od 979,4 milijuna kuna, rashode u iznosu od 845,0 milijuna kuna i pozitivan financijski rezultat u iznosu od 134,4 milijuna kuna.
Reviziju poslovanja HBOR-a za 2012. godinu provelo je revizorsko društvo Deloitte d.o.o. koje je svojem izvještaju iznijelo mišljenje, da nekonsolidirani i konsolidirani financijski izvještaji fer prezentiraju, u svim značajnim odrednicama, financijski položaj Banke i Grupe na dan 31. prosinca 2012. godine, te rezultate njenog poslovanja i novčane tokove za godinu koja je tada završila u skladu s Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.
U raspravi na Odboru iznijeta su sljedeća stajališta:
- Hrvatska banka za obnovu i razvitak napravila je veliki iskorak u 2012. godini kada je uspjela svojom aktivnošću ublažiti posljedice nepovoljnog gospodarskog okruženja, koje su negativno utjecale na hrvatsko gospodarstvo, odobrivši 10,23 milijarde kuna kredita što je 56% više nego u 2011. godini. U 2012. godini prvi puta nakon 5 godina promijenjena je struktura odobrenih kredita tako da je 53% ukupnih plasmana bilo namijenjeno investicijama, a 47% za obrtna sredstva. Veliki doprinos osiguranju sredstava za kreditiranje, osim sredstava iz državnog proračuna, dala je i Europska investicijska banka odobrivši prvu tranšu zajma (veljača 2012.) od 150 milijuna eura i drugu tranšu zajma od 100 milijuna eura (rujan 2012.) za kreditiranje projekata malog i srednjeg poduzetništva. EIB je također u prosincu 2012. HBOR-u odobrio zajam od 500 milijuna eura namijenjen financiranju malog i srednjeg poduzetništva i Mid – cap poduzeća. Ugovor o prvoj tranši zajma zaključen je, 25. siječnja 2013. godine u iznosu od 250 milijuna eura. Hrvatska banka za obnovu i razvitak uspjela je u izvještajnom razdoblju iz sredstava vlastite rezerve likvidnosti otplatiti obveznice u iznosu od 2.017,8 milijuna kuna, zajedno s kamatama od 144,1 milijuna kuna, tako da nije bilo potrebe za refinanciranjem.
- Iznijeto je mišljenje da bi HBOR u narednom periodu trebao još više koristiti kreditna sredstva od posebnih financijskih institucija (Europske investicijske banke, Razvojne banke Vijeća Europe, Svjetske banke), a ulaskom u Europsku uniju otvaraju se i druge mogućnosti za povlačenje financijskih sredstava iz EU fondova. Međutim, u osiguravanju kreditnih sredstava iz navedenih izvora HBOR-u je nužna pomoć države i Ministarstva financija.
- Politiku Hrvatske banke za obnovu i razvitak kreira Nadzorni odbor, tako da HBOR ulazi u veće rizike kreditiranja kako bi stvorio što bolje uvjete za brži oporavak hrvatskog gospodarstva. Naime, uvedeni su novi načini financiranja kroz Modele podjele rizika gdje HBOR za velike investicijske projekte sudjeluje sa 50% a poslovne banke isto sa 50%, ali poslovne banke nisu iskazale očekivani interes za predloženi način financiranja. Stoga treba, prema iznijetom mišljenju, jačati HABOR i povećavati njegov temeljni kapital, a ne razmišljati o osnivanju državne poslovne banke.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun odlučio je, jednoglasno, predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ODLUKE
O POTVRĐIVANJU GODIŠNJIH FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA HRVATSKE BANKE ZA OBNOVU I RAZVITAK (HBOR) ZA 2012. GODINU
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr.Srđan Gjurković dipl.oec., predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
mr.Srđan Gjurković,dipl.oec.