Održan sastanak članova Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i izaslanstva rumunjskog parlamenta u Zajedničkoj skupini za parlamentarni nadzor Europola

Zagreb – Predsjednik Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ranko Ostojić, potpredsjednik Odbora Petar Škorić i članica Odbora Ines Strenja održali su u petak sastanak s izaslanstvom rumunjskog parlamenta u Zajedničkoj skupini za parlamentarni nadzor Agencije Europske unije za suradnju tijela za izvršavanje zakonodavstva (Europol), na čelu s voditeljicom izaslanstva Oanom Consuelom Florea. 

Kao skora predsjedateljica Vijeća EU-a, Hrvatska će u prvoj polovici 2020. godine biti domaćin šestog sastanka Zajedničke skupine za parlamentarni nadzor Europola, a saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, kao nadležno tijelo, zadužen je za njegovu organizaciju. U tom kontekstu s rumunjskim izaslanstvom najviše se razgovaralo o pripremama za parlamentarnu dimenziju predsjedanja Vijećem EU-a s naglaskom na hrvatsko supredsjedanje Zajedničkom skupinom u tom razdoblju, ali i o unapređenju suradnje Zajedničke skupine s Europolom, reviziji Poslovnika Skupine i izboru predstavnika Skupine u Upravnom odboru Europola te mogućoj reviziji Uredbe o Europolu.

Članove Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost zanimala su rumunjska iskustva oko sadržajne i tehničke pripreme predsjedanja u ovom dijelu, a posebno se razgovaralo o tome kako se odvijala suradnja s predstavnicima Europola te koja je bila uloga Zajedničke skupine u kreiranju dnevnog reda sastanka u odnosu na Europski parlament kao supredsjedatelja Zajedničke skupine. 

Rumunjska strana podijelila je iskustvo organizacije sastanka održanog u Bukureštu za vrijeme njihovog predsjedanja Vijećem EU-a te naglasila dobru i otvorenu suradnju s Europolom. Voditeljica izaslanstva rumunjskog parlamenta Florea istaknula je kako je pri definiranju dnevnog reda za sastanak Zajedničke skupine važna i vrlo dobra suradnja sa supredsjedateljem, nadležnim odborom Europskog parlamenta - Odborom za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. – Iz našeg iskustva, važno je biti potpuno uključen u pripremu, imati jasne stavove oko tema o kojima će se razgovarati te unaprijed dogovoriti sve detalje, rekla je Florea. Kao posebnu preporuku rumunjska delegacija naglasila je važnost da predložene teme dnevnog reda budu u skladu s hrvatskim prioritetima predsjedanja Vijećem EU-a.  

U nastavku su između dviju strana razmijenjena stajališta oko podnesenih amandmana na imenovanje predstavnika Zajedničke skupine na sastancima Upravnog odbora Europola te prava postavljanja pitanja Europolu, a razgovaralo se i o sudjelovanju danskog parlamenta u radu Zajedničke skupine.  

Članovi Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost zahvalili su na svim dragocjenim informacijama i sugestijama, a rumunjska strana izrazila je spremnost pomoći u daljnjoj pripremi i održavanju sastanka Zajedničke skupine koji će se održati u Zagrebu.

Zajednička skupina za parlamentarni nadzor Europola osnovana je u travnju 2017. godine Zaključcima Konferencije predsjednika parlamenata EU-a, a njezini su članovi predstavnici nacionalnih parlamenata te predstavnici Europskog parlamenta. Članovi Skupine sastaju se dva puta godišnje, u prvoj polovici godine u državi članici koja predsjeda Vijećem EU-a, a u drugoj polovici u Europskom parlamentu.